6 Mayıs'ta Gençlik, Dolmabahçe'ye yürüyor

4 Mayıs 2014 Pazar 22:19:27

Gençlik Muhalefeti, EHP Gençliği, Lise-Der ve Liseli Gençlik Muhalefeti; 6 Mayıs 1972'de devlet tarafından asılarak katledilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı anmak için 6 Mayıs Salı saat 16.00'da Kabataş'ta buluşarak Dolmabahçe'ye yürüyecekler.


6 Mayıs'ta "Denizlerin ve Gezi şehitlerinin yolunda emperyalizmi, katil AKP'yi yıkacağız" sloganıyla bir araya gelecek olan gençlik örgütlerinin temsilcisileri, Yarın'a konuştular. Özellikle 1 Mayıs'ta sokakta gösterilen birleşik dayanışmayı 6 Mayıs'ta da sürdürerek AKP'ye ve emperyalizme karşı mücadeleyi büyüteceklerini söyleyen gençler, "Katil AKP'yi yıkacağız" dediler.EHP Gençliği, Gençlik Muhalefeti, Lise-Der ve Liseli Gençlik Muhalefeti; Denizleri anmak için 6 Mayıs Salı saat 16.00’da Kabataş’ta buluşarak Dolmabahçe’ye yürüyecekler. 6 Mayıs’ta “Denizlerin ve Gezi şehitlerinin yolunda emperyalizmi, katil AKP’yi yıkacağız” sloganıyla bir araya gelecek olan gençlik örgütlerinin temsilcisileri, Yarın’a konuştular. Özellikle 1 Mayıs’ta sokakta gösterilen birleşik dayanışmayı 6 Mayıs’ta da sürdürerek AKP'ye ve emperyalizme karşı mücadeleyi büyüteceklerini söyleyen gençler, “Katil AKP’yi yıkacağız” dediler.

Can Güneş
Gençlik Muhalefeti Temsilcisi


"68'in mücadele ateşini birleşik gücümüzle birleştirerek Denizleri anacağız
6 Mayıs aslında sadece bu ülkenin 3 devrimcisinin asılarak katledildiği gün değildir. 6 Mayıs ardında anti-emperyalist bağımsızlık mücadelesini, 6. Filo'yu kıble bilip namaza duranlara ve emperyalist işbirlikçilere karşı o filoyu denize döken gençleri bırakmıştır. 6 Mayıs Türkiye'nin toplumsal direniş ve muhalefet dinamiklerine 30 Martları, Mahirleri, Kızıldere'yi,Anti-Emperyalist Mücadele'yi, Gezi'yi bırakmıştır. 6 Mayıs bu ülkede sadece anılıp geçilecek bir gün olmaktan öte geçmişten günümüze büyük bir mücadele örneği ve bu ülke gençliğinin yüz akıdır.

68'in o mücadeleci dinamiği bu dönemde de gerek ODTÜ direnişlerinde gerek üniversitelerdeki rektör-faşist-polis saldırılarına karşı olan direnişlerde, en önemlisi de ağacına, toprağına, haklarına, özgürlüklerine doğrudan saldıran AKP diktatörlüğüne karşı olan Gezi direnişinde vuku buldu. Gezi'de gençliğin içinde barındırdığı mücadeleci, direnişçi, muhalif dinamiğin bizzat pratiğe yansımış halini gördük. Barikatları birlikte kuran, o barikatlarda AKP diktatörlüğüne ve Cemaat ağlarına karşı birlikte mücadele eden yine o gençlikti. Üniversitelerine, liselerine, mahallelerine, parklarına, toprağına, suyuna sahip çıkan, içindeki o anti-empertalist mücadele ateşini Commer'in yakılan arabasından alan gençlik günümüzde de mücadeleyi gerek IMF başkanına atılan ayakkabıda, gerek emperyalizmi ve onun taşeronu AKP'nin Suriye'de izlediği kanlı savaş politikalarının sonucu olan Reyhanlı Katliamı'nın 16 Mayıs'ta Dolmabahçe'de sorulan hesabı ile sürdürüyor.

Halkın yemeğine göz koyanlara, simit peynir ile lokma hesabı yapıp paraları ayakkabı kutularına sığmayan, Suriye'deki eli kanlı çeteleri besleyip emperyalizmin aktif taşeronluğuna soyunup en son tapelerde de ortaya çıkan kirli savaş oyunlarıyla ülkemizi savaşa sürükleyen muktedirlerden, elleri kanlı Cemaat ağlarından, diktatör bozuntularından da hesabı 68'in mücadeleci ruhunun devamcısı olan günümüz gençliği soracaktır. AKP'nin ve onun polisinin geçtiğimiz seneki 6 Mayıs anmasına saldırması da bu sebeptendir. Çünkü 68'den hala korkuyor onlar. Çünkü Deniz'i, Hüseyin'i, Yusuf'u asarak, Mahirleri Kızıldere'de kurşunlayarak onlardan kurtulduklarını sanıyorlar. Belki bedenlerini katlettiler ancak fikirleri, mücadele ruhları hiçbir zaman yakalarını bırakmayacak bunları biliyorlar.

Fakat bu mücadele ruhu ancak 68'deki gibi, Gezi'deki gibi gençliğin birlikte mücadele ettiği zeminlerde güçlü kılınabilir. Karşımızda devletin her bir mecrasına yerleşmiş, kendine karşı düşüncede olanları sindiren - yok eden, gençliği, onu sokak aralarında döve döve, sokak başında ekmek almaya giderken vurarak öldüren, halkın parasını kutu kutu çalan ve hala utanmazca inkar bile etmeyip "yaptıysak yaptık" tavrına bürünen bir diktatörlük rejimi var. Böylesine bir diktatörlüğe karşı mücadele de tıpkı Gezi'deki gibi olmalıdır. Yani toplumsal muhalefetin yarattığı birleşik zeminlerde olmalı. Bu mücadele tarzının bize neleri kazandırdığını Gezi'de gördük çünkü. Gezi gibi bir ders varken önümüzde böylesine birleşik bir muhalefet zemini ihtiyacını hissetmemek imkansız gibi… Hele ki iktidarı oluşturan blokların çatırdamasıyla birlikte bu birleşik mücadele ihtiyacı daha fazla göstermektedir kendini.

1 Mayıs'ta da bir Beşiktaş deneyimi yaşadık bu sene. Birleşik bir muhalefet deneyiminin pratiğe yansımasını gördük Beşiktaş'ta. Taksim'i o gün açamadık belki ama birlikte neler yapabildiğimizi dosta düşmana gösterdik. Şimdi de 68'in mücadele ateşini birleşik gücümüzle birleştirerek Deniz'leri anacağız EHP Gençliği ve Lise-Der ile. Birleşik muhalefet ihtiyacının hissedildiği böylesine bir dönemde tıpkı Kızıldere'deki devrimci dayanışma örneğiyle birleştirip asılan üç yoldaşımızı Deniz'i, Yusuf'u, Hüseyin'i anacağız 6 Mayıs'ta Kabataş'tan Dolmabahçe'ye olan yürüyüş ile. Denizleri 6. Filonun denize döküldüğü yerde anıp emperyalistlerden ve onun işbirlikçilerinden, Ali İsmail'in, Ethem'in, Ahmet'in, Hasan Ferit'in, Mehmet'in, Medeni'nin, Abdocan'ın, Berkin'in, Metin Lokumcu'nun, Ceylan Önkol'un, Reyhanlı'nın, Roboski'nin ve bütün katledilenlerin-katliamların hesabını soracağız."

Yaşar Aslan
Emekçi Hareket Partisi (EHP) Gençliği İstanbul Temsilcisi


"Birleşik gücümüzle katil AKP’yi yıkacağız

6 Mayıs 1972’de darbe hükümeti tarafından Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan verdikleri sosyalizm mücadelesi sebebiyle idam edildi. Denizler biz gençliğe direnmeyi yılmadan mücadele etmeyi öğretirken egemenlere de onları öldürmekle mücadelenin bitmeyeceğini gösterdi. Deniz’ler kendisinden sonraki mücadelelere örnek oldu çünkü onlar yüzde birlik zengin azınlık adına değil,  toplumun yüzde doksan dokuzunun iyiliği için mücadele ediyorlardı. . Bugün üniversitelerimizde ve liselerimizde yürüttüğümüz mücadele gösteriyor ki devlet Mahir’leri, Deniz’leri katletse de fikirlerini yok edemedi, edemeyecek.

Bizler Deniz’lerden devraldığımız mücadele bayrağını Gezi’yle sürdürdük. Darbelerin, baskıların karanlığını atan gençlik Gezi’de meydanlara çıktı. 31 Mayıs günü Taksim Meydanı’nda halkın özgürlük ve yaşam alanlarına sahip çıkma iradesini gösterdi.

Gezi Parkı’nın AVM olmaması için, yapılan yolsuzlukları durdurmak için işçiler, emekçiler, üniversiteliler, liseliler olarak direndik. Bu daha başlangıç mücadeleye devam diyerek AKP’nin istediği düzeni defedinceye kadar mücadelenin süreceğini İstanbul’un kalbi Taksim Meydanı’nda söyledik. Halkın parasını ayakkabı kutularında saklayanlara, oğullarının sıfırlayamayacağı kadar milyonları olanlara, gözlerini kan bürümüş savaş senaryoları yazanlara gösterdik ki Taksim Meydanı bizimdir. Çünkü bizler de Deniz’ler gibi toplumun yüzde doksan dokuzunun iyiliğini temsil eden ve onun adına konuşanlarız, sömürünün karşısında ezilenlerin yanında olanlarız, kendimizden gayrı için mücadele edenleriz ve en nihayetinde AKP’yi devirmek için mücadele edenleriz.

Bizler Denizlerin yolunda yürüyerek Gezi’de Ali İsmail’i Berkin’i direnen kahramanlarını yarattık. Gezi Direnişi’nde AKP’nin özgürlüklerimize ve yaşam alanlarımıza yönelik sürdürdüğü baskıcı ve zorba politikalara karşı nasıl ki milyonlar olup sokağa döküldüysek ve bu direnişin en önünde gençler yer aldıysa; 1 Mayıs’ta da AKP diktatörlüğüne karşı üniversitelerde, liselerde, direnen gençler olarak  barikatların en önünde olduk.

Mahirler nasıl Denizlerin idamını engellemek için Kızıldere’de gözünü bile kırpmadan can verdiyse bizlerde devrimci dayanışma örneği göstererek 1 Mayıs’ta birleşik muhalefet pratiğini gösterdik. Şimdi bu pratiği daha büyütmek için Gençlik Muhalefeti’yle birlikte 6 Mayıs’da Deniz’lerin anmasını gerçekleştireceğiz. Deniz’lerin, Ali’lerin, Berkin’lerin yolunda; birleşik gücümüzle katil AKP’yi yıkacağız."

Haber: Yarın Haber


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome