Adını Stada Verdim Padişahım! Trabzon'da RTE Depremi

9 Eylül 2014 Salı 11:10:22

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun, Belediye Meclis Toplantısında Akyazı Stadyumu, Gençlik Spor Müdürlüğü Tesisleri, Kapalı Spor Merkezi ve diğer spor alanlarının bulunduğu komplekse, “Akyazı Recep Tayyip Erdoğan Gençlik ve Spor Kompleksi” ismi önermesi Trabzon’da adeta deprem etkisi yarattı.


Adını Stada Verdim Padişahım! Trabzonda RTE Depremi

280 milyon liralık yatırımı TOKİ üzerinden Başbakan’ın yaptırdığını ve böyle bir ismin hakkı olduğunu belirten Başkan Gümrükçüoğlu’na önce taraftarlar tepki gösterdi. 3 Temmuz şike operasyonu sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Kurumlar ve kişiler ayrılsın” sözünü hatırlatan bordo mavililer, özellikle sosyal medyada bu öneriyi yerden yere vurdu.Sosyal Medyanın yanı sıra çeşitli kesimlerden de sert açıklamalar geldi.CHP; “Yalakalık”
Konuyla ilgili açıklamlarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon İl Başkanı Yavuz Karan ise Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nu hedef alarak; "Trabzon'u tanısaydı böyle bir meseleyi gündeme getirmezdi. Ama Özel Güven Hastanesi ile ilgili skandalını kapatacak yalakalık yapacak ya o yüzden normal. Bu mesele Cuma günü komisyona gelecek ve oradan geçemeyecek. Sayın Gümrükçüoğlu, ilk önce çıksın Özel Güven Hastanesi ile ilgili yaptığı yolsuzluğun hesabını versin. Ama yok yalakalık yapacak Güven meselesini unutturacak ya başbakan'a tabi böyle bir öneriyle gelir. Sayımız az olsa da en büyük tepkiyi koyacağız. Bu mesele aslında parti meselesi değil bu mesele şehrimize yakışmayacak bir ismin böylesi bir yerde almaması.Bizim partimizden olan meclis üyelerinin hiçbiri bizim düşüncemiz dışında düşünemez. Düşünen olursa partiden atılır" ifadelerini kullandı.BordoMavi: “Midesizlik”
BordoMavi taraftar grubu yayınladığı yazılı açıklamasında gelişmeleri sert bir dille kınadı. Yapılan açıklamada; “Bu Şehrin ve kulübün Hüseyin Avni Aker'i vardır, Hayri Gür’ü vardır, Şamil Ekincisi vardır, Cemil Ustası vardır, Kadir Özcan’ı vardır, Kazım Koyuncusu vardır, Şenol Güneş’i vardır. Adını sayarak listeyi sayfalarca uzatabileceğimiz birçok yaşayan ve ebediyete göçmüş efsaneleri vardır. Tüm bu bilgiler ışığında bir siyasi figürün adını Trabzonspor ile ilgili bir taş yığınına dahi vermeyi düşünmek aymazlık örneğidir. Daha da ötesi terbiye sınırlarını aşmaktır. Kimsenin değerlerimizle alay etmeye hakkı yoktur. RTE isminin Trabzonspor veya şehrin spor alanında herhangi bir mecrasına verilmesi kendisine şirin gözükme çabasındandır.Ve bu büyük bir gaflettir. Ayrıca kendisinin Fenerbahçe taraftarı olduğunu hatırlatma zorunda oluşumuz midemizi iki kat bulandırmaktadır. Trabzon şehrinde yapılan bir tesise, bir başka takım taraftarı olduğu memleketçe bilinen RTE‘nin ismini vermeyi önermek nasıl bir midesizlik örneğidir merak ediyoruz.” ifadelerine yer verildi

VİRA; “Hainliğe Devam”
Olaya bir tepki de taraftar grubu Vira’dan geldi. Özellikle 3 Temmuz sürecine ve Trabzonspor’un iktidar ile ilişkilerine vurgu yapılan açıklamada; "Adalet isteriz, stadyum değil dedik; "Hain bunlar" dediler... Trabzonspor'un başkanı siyaset yapmasın, mitinglere gitmesin dedik; "Hain bunlar" dediler. Trabzonspor'un hakkını, emeğini çalanların rantında yokuz, takımımızı izlemek için banka müşterisi olma dayatmasını kabul etmiyoruz dedik; "Hain bunlar" dediler. Siz bizi hain ilan ettikçe onlar daha da ileriye gittiler, daha fazlasını istediler. Sonunda "Trabzonspor'un yeni stadyumunun bulunduğu alana Rıdvan Dilmen'in deyimiyle "bu süreçte nasıl bir Fenerbahçeli olduğunu gösteren" RTE'nin adını verelim" de dediler. Yani "haydi hainler" dediler bir kez daha. Biz hainliğe devam edeceğiz hâlâ.” ifadelerine yer verdi.

Trabzonsporda ise Divan Başkanı Ali Özbak yaptığı açıklama da “O isim verilirse söker atarız” ifadelerini kullanırken Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu ise sessizliğini koruyor.

Haber: Çağdaş Güneş/Trabzon


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome