Bizim Kalbimiz - Fehmi İşleyen

10 Ocak 2014 Cuma 09:15:24

Almanya’da yaşıyoruz, ancak Türkiye’de umutlu bir yönde gelişen siyasi gelişmeler bize büyük moral yüklediğini hep söylüyoruz.


Geçmiş dönemde Devrimci işci hareketi içinde yapılan yoğun tartışmalar halen hafızamızda. O dönemlerde de Türkiye‘yi bırakıp yaşadığımız ülkenin sorunlarını temel alınması noktasında bir görüş hareket içerisinde tartışıldı. Bu tartışmanın detaylarına girmek burada gerekmiyor. Bugün de buna benzer tartışmalar az da olsa yapılıyor. Ama bir gerceeği hiç bir tartışma, hiç bir görüş değiştirmiyor. Bize göre değişmesi de gerekmiyor. Çünkü bizim kalbimiz, yani bizim devrimci hareketimiz o ülke topraklarında bulunuyor. Kalbimizin damarı kesilirse yaşayabilir mi insan? Biz hem yaşadığımız, hem de içinden koparak geldiğimiz ülkenin sorunlarına öncelik sonralık ilişkilendirmesine girmeden yıllardır sahip çıkıyoruz.

Bizim kuşak açısından bakıldığında yaklaşık 30 seneyi aşkın, inişli çıkışlı bir mücadele tarihi arkamızda kaldı. Kimi olumsuzlukları saymasak eğer, önemli sayılabilecek bir topluluk hiç mücadeleden kopmadan bu günlere geldi. Çoğumuzun yaşı 50’yi aştı veya 50’ye yaklaştı. Ama daha bastonla dolaşacağımız yaşa gelmediğimize göre koşu sürecek. Çünkü bizim kalbimizin damarları hala çok güçlü.

2013 yılı özellikle Türkiye‘de önemli siyasi gelişmelerin yaşandığı bir yıl oldu. Bunlardan en önemlisi hiç kuşkusuz Gezi Direnişi ve AKP-Cemaat kavgası idi. Bu iki olaydan sonra Türkiye’nin politik atmosferinde rüzgar sıcak esiyor. Gezi’de büyük darbe alan, cemaatle tutuştuğu kavgada bütün pislikleri ortaya saçılan AKP hükümeti, politik olarak köşeye sıkışmış durumda. Artık toplumun önemli bir kesiminin nezlinde meşruluk krizi ile karşı karşıya kaldığı gerçeğini hiç bir şey gizeleyemiyor. Bu gelişme 2013 yılının Almanya’da yaşayan  bizler açısından en önemli ve sevindirici bir gelişmesi olmadığını kim söyleyebilir.

Şimdi tersten sıcak esen bu rüzgarı, tamamen bir avantaja dönüştürmek, aşağıdan yukarıya katılımcı, birleşik bir devrimci muhalefet hareketinin geliştirilmesinde yatıyor. Bu düzenin bütün pisliklerini ancak böylesi bir hareket temizleyebilir gibi benzer analiz ve değerlendirme yazılarını  izlemeyi kalbimizi güçlü kılan zeminlere bırakarak, kısaca 2014‘ün de ilk sevindirici gelişmesini şuraya not düşelim.
Uzun zamandır, sokaklarında büyük direnişler  görmeyen Almanya’nın Hamburg kentinde  bir direniş yaşanıyor. Asıl olarak göçmenleri ve onların yaşadığı mahalleleri kontrol amaclı provokatif bir tutum alan polis ve onun şiddetine karşı değişik anti-faşist otonom, sol ve devrimci güçlerin ortak direnişi gelişti. Bu olayda 2014‘ün ilk günlerinde güzel bir gelişme olarak yaşanıyor. Burada söylenecek söz:  Direnmek her halka çok yakışıyor ve bütün hepimizi sevindirip moral ve güç veriyor.

2014 yılına başlarken, üzücü haberler de  aldık. Kaybettiklerimiz hanesine yazılan iki isim. Nihat Aydın ve Adnan Keskin. Umuda Ezgilerimizi en güzel söyleyen Nihat’ı ve yoldaşımız Adnan‘ı yıldızlara uğurladık. Hani hep bahsettim ya; yukarıda yazı boyunca sevinç, moral, motivasyon elbette üzüntülerimiz de oluyor. Bunlar yaşamımızın değişmez çizgileri. Bazen sevinip, bazen üzülüyoruz. Nihat‘ın yıldızlara erken gidişi şüphesiz dağladı yüreklerimizi ama Örgütlemişler Baharı şarkısı sanki bugünler için yazılmıştı. Baharın nasıl örgütlendirildiğini yaşadı hiç değilse Gezi‘de. Dev-Genç‘ten Gençlik Muhalefeti‘ne şiarıyla yola koyulan bizim gençlerin sıkılmış yumrukları bir ağıt gibi göğe yükseldi. Yürekleri Nihat’a ağladı. Son sözleri ona „halk iktidarı“ oldu.

Birde Almanya’da Devrimci Yol‘dan gelip, yurt dışında hayatı aktif insan hakları savunuculuğu mücadelesinde geçen Adnan Keskin aramızdan ayrıldı. Yıldızlar Yoldaşları olsun!

İşte böyle sevindirici siyasi gelişmelerin yanında çok üzüldüğümüz iki ölüm haberini de yaşadık. Ancak hayat ve mücadele devam ediyor. Onların anısına sahip çıkmanın tek yolu, daha fazla örgütlü mücadeledir.  


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome