Direniş Güncesi - 7 Haziran

7 Haziran 2013 Cuma 12:54:05

Direniş kentlerde mahallelerde sürüyor...


Direniş Güncesi - 7 Haziran

Rize-Pazar Halkı Direniyor!
Rize'de yüzlerce kişi Pazar Meydanı'ndaydı.

"Taksim Direnişi Onurumuzdur" pankartı ile sloganlarla, ıslıklarla, alkışlarla yürüyen halk,  "Artık Yeter" dedi..Yürüyüşün ardından horonlarla, halaylarla direnişe selam yollayan Rize Halkı önceki gün Rize Merkezde yaşanan saldıyı kınadı. Eskişehir 'de direnişçiler alanı terketmeyecek!

Eskişehir Direniş Meydanında direniş sürüyor.

Yoğun yağmur ve soğuk havaya rağmen katılımcıların ve çadırların sayısı arttı.Saat:21.00'den sonra Gültepe ve Büyükdere mahallerinden halk şehir içinde yürüyerek direniş meydanına geldi.

İstanbul Taksim Gezi parkındaki direniş sürdüğü sürece direnişçiler bu alanı terk etmemekte kararlılar.


7 Haziran Dakika Dakika Güncelleme

saat 00.16
Yolların trafiğe kapatıldığı, halka açıldığı, halkın kürsüsünden kendi sesiyle haykırdığı Batıkent'ten birkaç kare..saat 00.04
İstanbul Bahçelievler Yayla'da bu gece halkın yürüyüşü, bir grup eli bıçaklı faşist tarafından saldırıya uğradı. 5 kişiyi yaralayan faşistler, ellerinde bıçaklarla halkın üzerine yürüdü. Yaralananlar  Bakırköy Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

saat 23.58
İstanbul Gazi Mahallesi'nde şu dakikalarda ara sokaklara yoğun gazla saldıran polisin dün plastik mermiyle yaraldığı Turan Aktaş'ın durumu ağırlığını koruyor.

saat  23.49
Manisa'da direniş sürüyor..

Her gün olduğu gibi bugün de saat 19.00 da Manolya Meydanı'nda toplanan halk hep beraber halaylar çekti. Hep bir ağızdan şarkılar söyledi. Sınava hazırlanan öğrenciler ellerinde testleriyle alanda oturarak ders çalıştı.Yarın olacak SBS sınavı nedeniyle eylem saat 21.00 da sona erdirildi. Yarın saat 19.00 da Manolya Meydanında bir Direniş Çadırı kurularak kütüphane , satranç ve yemeklerle komün bir ortam kurulacağı ve bunun için herkesin yarın kitaplarıyla alana gelmesi duyurusu yapılarak eylem sona erdirildi.

saat 23.38
İstanbul Gazi Mahallesi'nde çatışmalar sürüyor. Dün plastik mermi sonucu ağır yaralanan gencin tedavisi devam ederken polis Gazi'de durmuyor, saldırıyor.

saat 22.51
Ankara Batıkent halkı metro yolunu trafiğe kapatarak halk kürsüsü kurdu. Onbinleri aşkın kişi halk kürsüsünden AKP'ye sesleniyor!

saat 22.44
Tarsus'ta her gün saat 21.00 de sokağa inen halk bugün de kitlesel bir şekilde Yarenlik Alanında buluştu. Ancak yarın yapılacak olan SBS  nedeniyle eylem saat 22.00 de sonlandırıldı. Halk hükümeti istifaya çağırarak halaylarla, türkülerle, marşlarla eylemi sonlandırdı.

Ayrıca eyleme katılanların gıda ihtiyaçları için eyleme gelen teyzelerin yaptığı pastalardan keklerden böreklerden vs. oluşan  Devrim Market kurularak eyleme katılanlara ücretsiz ikram edildi.

Tarsus, direnişte bugün bir ilke sahne oldu.

Halktan gelen talep üzerine Gençlik Muhalefeti'nin çağrısıyla saat 19.00'da Yarenlik Maydanına gelen halk, ellerinde kitaplarını açıp yerde oturarak kitap okudu.
Fotoğraflar: Simge Fakı

Özellikle gençlerden oluşan kitle "Ellerinde kitaplar geliyor bu çocuklar #direngezi " yazılı dövizlerle 1 saat kitap okundu.

1 saatin sonunda Gezi Parkı'na selam gönderen Tarsus halkı "Her Yer Taksim Her Yer Direniş" sloganlarıyla eylemi sonlandırdı.

saat 22.28
Batıkent halkı metroya ulaştı. Ses aracıyla birlikte sloganlar eşliğinde yürüyüşün sonlarına yaklaşılan dakikalarda daha gür sesle "AKP Defol" sesleri yükseliyor.

saat 22.17
Ankara Kuğulu Park'ta toplanma devam ediyor. Şu dakika itibariyle 20 bini aşkın kitle park çevresini bir şenlik atmosferiyle sarmış durumda. Çeşitli semtlerden Kuğulu Park'a ulaşanlar direniş sofrasından yemek yiyor, direniş kütüphanesine göz atıyor.

saat 22.11
Keçiören'de İncirli'den yürüyüş başladı. Tencere tavalarıyla yaklaşık 5 bini aşkın kişi yürüyor.

saat 22.08
İzmir Göztepe'den bir kare..saat 22.06
Ankara Dikmen'de Ahmet Arif Parkı önün, İlker ve Sinan Caddesi, Harbiye, Dikmen Ziraat Bankası, Aşık Mahsuni ve Keklik'te toplanan halk yürüyüşe hazırlanıyor. Birçok noktada toplanan kabalalık kollardan yürüyüşe geçerek Dikmen Caddesi'nde toplanacak.

saat 21.52
Ankara Tuzluçayır'da onbinler yürüyor. "Diktatör İstifa" sloganları eşliğinde yürüyen kalabalığın sayısı mahallelerden gelenlerle dakikalar ilerledikçe artıyor.saat 21.49
Antalya Barosu'na 200 kişiden oluşan  avukatlar, direniş sırasında gözaltına alınan veya şiddet gören öğrencilere yönelik hukuki seferberlik başlattı.

Cumhuriyet Meydanı'nda bir masa açan avukatlar, burada polis şiddetine maruz kalmış gençlere hukuki danışmanlık için başvuruları topluyor.

saat 21.30

Ankara Batıkent'te yürüyüş başladı..."AKP Defol Bu Memleket Bizim" pankartı arkasında binlerce kişinin meydandan metroya doğru yürüyüşü sürüyor.

Bugün akşam saatlerinde Gündoğdu Meydanı..saat 21.21
Tuzluçayır'da binler buluşmaya başladı. "Diktatör İstifa" sesleri yükseliyor. Mahllelerden yüzlerce insan toplanma yerine doğru yürüyüşe geçti.

saat 21.18
Alanya'da biri Gençlik Muhalefeti, biri TKP üyesi ve biri de ATM'den parasını çeken bir genç olmak üzere 3 genç faşistler tarafından saldırıya uğradı. Alanya çarşı içinde polis karakoluna çok yakın bir mesafede gerçekleşen saldırı esnasında polis müdahele etmedi, olaydan çok sonra olay yerine geldi. 15-20 kişiden olulan faşistlerden sadece birkaçı göazltına alınd. Saldırıya uğrayan gençler ise hastaneye kaldırıldı.

saat 21.10
Ankara Çiğdem Mahallesi'nde toplanma başladı. Tencere tavalarıyla gelenler sloganlar eşliğinde yürüyüşe hazırlanıyor.saat 21.08
Ankara Kuğulu Park'ta bugün çadırların polis tarafından zorla kaldırılmasının ardından çadırlar yeniden kuruldu, dayanışma sofrası açıldı ve kütüphane kullanıma açıldı.
Şu dakikalarda 20 bine yakın bir kalabalık Kuğulu Park'ta bekleyişini sürdürüyor.

saat 20.52
İzmir bugün Gültepe, Bornova ve Göztepe'de saat 21.00'de, Karşıyaka ise  saat 21.30'da toplanıyor.

Gündoğdu Meydanı ise Alsancak'tan başlayan yürüyüşün ardından bir şenlik havasında şarkılarla, türkülerle halaylarla eylemine devam ediyor.Önceki günlerde polis saldırısında halkıa ücretsiz yemek, su dağıtarak ve kapılarını saldırı anlarında herkese açarak dayanışma gösteren Alsancak esnafına ise bugün "teşekkür yürüyüşü" gerçekleşti. Yürüyüşün ardından esnafla birlikte Gündoğdu Meydanı'na geçildi.

saat 20.50
Dersim'de yürüyüş başladı.  Şenlik havasında geçen yürüşte Dersim halkı "Taksim'den Dersim'e Direnenler kazanacak" pankartı ile yürüyor.saat 20.38
Beşiktaş halkı yürüyüşe başladı, tencerelerini tavalarını alanlarla artan kitle Beşiltaş Evlendirme Dairesi'ne doğru yürüyor. "Gül genecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek, "akpfaşizme karşı omuz omuza" sloganları atılıyor.  

saat 20.23
Eskişehir'de direniş alanına bir sokak üniversitesi kuracaklarını duyuran Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğretim üyeleri ve üniversite bileşenleri Haller Gençlik Merkezi önünden direniş meydanı Espark’a "Her yer Taksim her yer direniş", "Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek", "Sermeye için değil insanlık için bilim", "Hükümet istifa" sloganları eşliğinde yürüdü. 

Gültepe halkının yürüyüşüyle Hasan Polat Caddesinde buluşacak olan yürüyüş devam ediyor.

saat 20.04
İstanbul Beşiktaş'ta toplanan halk sloganlar eşliğinde yürüyüşe hazırlanıyor. Halk kürsüsü kuruldu, kürsüden "AKP'ye karşı direnelim, eşit özgür bir Türkiye kuralım" mesajları paylaşılıyor. Kitle sloganlar eşliğinde bekleyişini sürdürüyor.

saat 17.30
Ankara'da KESK Şubeler Platformu bugün saat 18.00'de YKM önüne çağrı yaptı. AKP'nin polis saldırılarını kınamak ve direnişe destek olmak için herkesi YKM önündeki eyleme çağırdı.

saat 17.12
Küresel Sendikalar Konseyi (CGU), Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) başta olmak üzere uluslararası sendikalar hareket, Taksim Gezi Parkı direnişçilerine desteğini iletti.

Mısır Bağımsız Sendikalar Federasyonu (EIFTU), DİSK aracılığıyla gönderdiği mesajda, hükümeti kınarken, Türkiyeli işçileri desteklediğini ifade etti.

saat 16.18
Redhack, "İstanbul Polis'i Halka Karşı Eylem Planı" adı altında üst düzey emniyet çalışanlarının cep telefonu numaralarını yayınladı!

"Mehmet Ayvalıtaş ve Abdullah Cömert anısına" paylaşılan belgenin, 1 Mayıs'ta emekçileri Taksim'e çıkarmama planı ve görevlilerin listesi ile telefon numaralarından oluştuğu belirtiliyor. Orantısız şiddete karşı, orantısız zeka ile oynayacağını belirten Redhack, olayların daha da büyümemesi, provokasyonların yaşanmaması ve kimsenin yaralanmaması için bu numaraları açıkladıklarını ifade etti. Hacker grubu ayrıca, bilgilerin kapılarına bir bavul içerisinde bırakıldığını da açıkladı. "Halk için emniyet" diyen polislere, halkın istediği zaman ulaşabilmesi gerektiğini söyleyen Kızıl Hacker'lar, insanların bu numaraları arayıp şikayetlerini dile getirmelerini istedi.

saat 14.22
Gerze’den Gezi’ye dayanışma!

Gerzeliler ve Yaykıl köylüleri  8 Haziran cumartesi sabahı “Gerze’den Gezi’ye yüreğimiz sizinle” pankartıyla Taksim'e yola çıkıyor.

Yeşil Gerze Çevre Platformu tarafından yapılan açıklamada,

"Şimdi sıra bizlerde,...Bu güne kadar bize destek veren tüm yaşam savunucularının da bizi yalnız bırakmayacağını düşünerek saat 19:30 da taksim tramvay durağında basın açıklaması yapıyoruz.Hemen ardından hep birlikte Gezi Parkına geçip nöbete katılıyoruz.

Gerze direnişinden Gezi direnişine selam götürüyoruz....

Haydi Gerzeliler-Sinoplular ve çevre dostları hep birlikte bu direnişe sahip çıkalım" denildi.saat 13.37
Ankara Kuğulu Park'ta çadırları söken polisi protesto etmeye gelenlerin sayısı artıyorsaat 13.18
Kuğulu Park'ta polis müdahaleye başladı. Polis çadırları sökmeye çalışıyor

saat 13.14
Polis Ankara Kuğulu Park'ta çadırların sökülmesi için anons yapıyor.Kuğulu Park'ta polisin gösterdiği şiddete halk, alkışlarla direniyor.saat 12.57
Kuğulu Park 'a polis müdahalesi!

Polis çadırların kaldırılması için halkı zorluyor. saat 12.45'te Kuğulu Park'a gelen polis çadırların kaldırılmadığı takdirde müdahale edeceğini söyledi. 2 otobüs dolusu polis parkın önünde bekliyor.

Polis kameralarla çekim yaparak çadırların uygunsuz ve kanunsuz olduğunu söyledi. Parkta insanların rahatsız olduklarını söyledi. Halk alkışlarıyla itiraz etti. Toplanılmıyor çadırlar, kütüphane, yemek masası kuğulu park direniyor!


Rize
   
Rize
   
Rize
   
Rize
   
eskişehir
   
eskişehir
   
eskişehir
   
eskişehir
   
eskişehir
   
eskişehir
   
eskişehir
   
eskişehir
   
eskişehir
   
eskişehir
   
eskişehir
   
eskişehir
   
eskişehir
   
Tarsus
   
Tarsus
   
Tarsus

Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome