Gençlik ve Doğa Kampı Günlüğü (5.Gün)

11 Temmuz 2014 Cuma 09:25:54

Gençlik bu yaz da Kazdağları için buluştu.


DOĞA VE GENÇLİK KAMP GÜNLÜĞÜ (5. GÜN)
11 Temmuz Cuma


Gün kahvaltı ile başladı. Ardından toplu şekilde kamp alanı temizliği yapıldı. Gençlik Muhalefetinden Kadınlar toplantılarına devam edildi.Afiş ve pankart atölyesi ilk çalışmalarını kamp alanında sergilemeye başladı. Ritim ve bando atölyesi yarın yapılacak olan miting çalışmalarına devam etti. Tiyatro atölyesi ve müzik-koro atölyeleri çalışmalarına devam etti.

Muhalefet Meclislerini tartışmak üzere oluşturulan gruplar ilk buluşmalarını gerçekleştirdi. Tartışmalar, yapılacak olan Muhalefet Meclisleri deklarasyonuna hazırlık niteliğinde oldu.

Öğle saatlerine doğru Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Zeytinli Şubesi, kampı ziyaret etti. Liseli Gençlik Muhalefeti, önümüzdeki dönem siyasetinde yer alacak Muhalefet Meclislerini tartıştı.

Öğle yemeği ile birlikte Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi. Öğleden sonra Zeytinli Mahallesinde kurulacak olan Baz İstasyonuna karşı mahalle sakinlerince yapılan protestolara katılmak üzere Zeytinli Mahallesine geçildi. Mahalle halkı ile birlikte baz istasyonu kurulması planlanan yere gidilerek protesto gerçekleştirildi.Akşam yemeğinin ardından Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED), Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK), Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO), Derelerin Kardeşliği Plartformu (DEKAP), ve İztuzu Kurtarma Platformundan katılımcıların olduğu “Ekoloji Hareketi ve Örgütlenmesi” konulu panele geçildi.

Panelin ardından kamp haber ekibi “Ne Haber” yayınlandı.


DOĞA VE GENÇLİK KAMP GÜNLÜĞÜ (4. GÜN)
10 Temmuz Perşembe


Kampın 4. günü kahvaltının ardından atölyeler çalışmalarına devam etti. 10 Temmuz 2013 yılında sokak ortasında sivil-polis çetelerce katledilen Ali İsmail Korkmaz için müzik, afiş ve pankart, Ne Haber ekibi tarafından çalışmalar başlatıldı.

Soma’dan gelen maden işçileri ile birlikte afiş ve pankart atölyesinde çalışmalar yapıldı. Gün boyunca Ali İsmail Korkmaz için sürekli marşlar ve sloganlar atıldı.

Öğle yemeğinin ardından Melda Yaman Öztürk’ün katılımıyla “Toplumsal Cinsiyet ve Ataerkil Kapitalist Toplum ” adlı panel başladı. Panelde kadın emeğinin tarihsel sürecinden bahsedildi. Kadın emeğinin sömürüsü ve kadın işçilerin direniş süreci konuşuldu. Soru-cevap şeklinde ilerleyen panelde kadın emeği ve LGBTİ bireylerinin toplumda karşılaştığı sorunlar tartışıldı.

Kampta birim/alan ve meclis tartışmaları yapıldı. Ali İsmail Korkmaz için Altınkum Plajında bir dizi anma etkinliği gerçekleştirildi.

Akşam saatlerinde, Oğuzhan Müftüoğlu’nun katılımıyla “Birleşik Muhalefet Hareketi” paneli başladı. Oğuzhan Müftüoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendirerek başladı. Özellikle Gezi Direnişi ile birlikte AKP diktatörlüğüne karşı mücadelenin birleşik bir iradeyle kazanıma dönüşeceğine vurgu yaptı. Kamp alanına gelen fazlaca ziyaretçinin de olduğu panel, Oğuzhan Müftüoğlu’nun gelen soruları cevaplaması ile tamamlandı.

Akşam yemeğinin ardından kamp alanında ateş yakılarak Ali İsmail Korkmaz için türküler söylendi.


DOĞA VE GENÇLİK KAMP GÜNLÜĞÜ (3. GÜN)
9 Temmuz Çarşamba


Kampın 3. günü sabah kahvaltısı ile başladı. Kahvaltı sonrası atölyeler üretimlerine devam ettiler. Atölyelerde renkli görüntüler ve farklı fikirler ile güzel anlar yaşandı.

Kahvaltı sonrası aynı zamanda kampın haber ekibi çalışmalarına başladı.Afiş ve pankart atölyesine katılan Fahrettin Engin Erdoğan atölye çalışmalarına toplantı yaparak katıldı.Bir yandan da turnuvalara devam edildi. Atölye ve turnuva aralarında halaylar çekilerek kampta keyifli anlar yaşandı. Gençlik Muhalefetinden Kadınlar yeni dönem tartışmalarına başladı.

Soma Dayanışması, Soma işçilerinin katılımıyla “AKP’nin Taşeron Düzeni ve Geleceksizlik” konulu panel yapıldı. Panelde işçilere özellikle Soma madeninde yaşanan katliamla ilgili sorular soruldu. Ölüm sayısının üzerindeki şaibeden, madende mevcut sendikanın faaliyetlerinden ve sendikanın işlevine değin çeşitli sorular soruldu. İşçiler tüm sorulara yaşadıklarından, şahit oldukları durumlardan en ince ayrıntıya varana dek cevaplayarak, gençlerin AKP’nin taşeron düzenine karşı mücadele etmesinin önemine vurgu yaptı.

Panel sonrası işçiler, gençlerle oturarak muhabbet etti. Tüm soruları cevaplamaya çalıştı. Kampın haber ekini tarafından hazırlanan kamp haber bülteni “Ne Haber” paylaşıldı.


DOĞA VE GENÇLİK KAMP GÜNLÜĞÜ (2. GÜN)
8 Temmuz Salı


Kampın 2. günü sabah kahvaltısı ile başladı. Sabah kahvaltısı sonrası atölye toplantılarına başlandı. Öğle saatlerine kadar atölyeler çalışmaları yaptı. Atölye çalışmaları çadır alanına kadar yayıldı. Üretimler yavaş yavaş açığa çıkmaya başladı.GÜMÇED tarafından Gezi Direnişinde hayatını kaybedenler anısına öğle yemeğinde bişiler yapılarak dağıtıldı. Öğle yemeğinin ardından bir yandan bazı atölyeler toplantılarına devam etti diğer yandan satranç, tavla ve voleybol turnuvaları başladı. Turnuvalarda rekabetin değil, dostluğun kazandığı görüldü.

Dostluğun kazanımıyla devam edilecek olan turnuvalara denize gitmek için ara verildi. Altınkum Plajından saat 18.30’da kamp alanına dönülerek kolektif bir şekilde hazırlanan akşam yemeği yenildi.

Yemeğin ardından voleybol turnavasına devam edildi. Saat 20.30’da Önder İşleyen’in katılımıyla “Türkiye’de Toplumsal Muhalefet ve Gelecek” paneli başladı.Panele Zeytinli’den ve çevre köylerden de katılım vardı. Yoğun ilgi ile başlayan panelde Önder İşleyen “Türkiye’nin geleceğinin, Haziran Direnişinde sokağa çıkan milyonların belirleyeceğini ve ne kadar farklı kesimlerden olursa olsun birleşik bir mücadele zemini oluşturularak kurulabileceğine” dikkat çekti. Soma Katliamından kurtulan işçinin söz alarak, birleşik mücadelenin acil bir ihtiyaç olduğunu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hırsızlara, katillere ve diktatörlere oy verilmemesini, Soma’da olduğu gibi tüm Türkiye’de de dayanışmayı büyütmenin önemli olduğunu vurguladı. Önder İşleyen son olarak “geleceğin, Haziran Direnişinin öğreticiliğiyle gençlik tarafından kurulacağını” belirtti.

Panel sonrası afiş ve pankart atölyesi bir araya gelerek atölyenin startını verdi. Bugününde yorgunluğu türküler ve halaylarla atıldı.


DOĞA VE GENÇLİK KAMP GÜNLÜĞÜ (1. GÜN)
7
Temmuz Pazartesi

Gençlik ve Doğa Kampı’nın ilk günü sabah saatlerinde Zeytinli Kamp Alanına Türkiye’nin dört bir yanından gelen gençlerle başladı. Kamp alanına gelen Gençlik Muhalefeti üyeleri öğle saatlerine kadar bir taraftan kamp alanına yerleşirken diğer taraftan gelen kişiler karşılandı.

Öğle yemeğinin ardından kamp alanında çadırlar kurulmaya devam edildi. Çadırlarını tamamlayan arkadaşlar, yeni gelen arkadaşların çadır kurulumlarına ve kamp alanının düzenlenmesine yardım etti.Akşam saatlerinde GÜMÇED’in davetiyle Kaz Dağlarının Kızılkeçeli Köyüne kurulması planlanan HES'e karşı kamp alanından yürüyüş başladı. Kamp alanından 2 kilometrelik yürüyüşle geçilen Kızılkeçeli Köyü’nde halk tarafından kaşılanıldı. Kızılkeçeli Köyü halkının Gençlik Muhalefeti’ne geçen sene siyanürle altın aranmasına karşı verdikleri mücadeleden dolayı duyulan güveni yinelendi.Köy halkı sloganlarıyla, pankartlarıyla HESe karşı vermiş oldukları mücadelede, Gençlik Muhalefeti ile omuz omuza yürüdü. Köy meydanında yapılan basın açıklamasının ardından kamp alanına geri dönülerek akşam yemeğine oturuldu.

Akşam yemeğinin ardından tüm kampın katılımıyla, Gençlik Muhalefeti’nin siyasi değerlendirmesi yapıldı. Değerlendirmenin ardından Muhalefet Meclisleri Forumuna başlandı.Forumda gençlik mücadelesinde, Gezi Direnişi’nin öğreticiliğinde kurulması gereken muhalefet meclis önerileri tartışıldı. Yoğun söz alımlarının ardından belirli bir doygunluğa ulaşılan forum, kampın son gününe kadar devam ettirilmesi kararıyla sonlandırıldı. Forum sonrası şarkılarla, türkülerle ilk günün yorgunluğu atıldı.


Geçen yıl  altın aramasının durdurulması için semt sakinleriyle birlikte olan Gençlik Muhalefeti, bu yıl da Kazdağları'nda yapılması planlanan HES'e karşı buluşuyor.

Doğa ve Gençlik Kampının ilk günü kampın amacını basına duyurmak ve Kızılkeçili Çayı üzerinde kurulması planlanan baraj ve HES'lere karşı mücadeleyi büyütmek için Kızılkeçili Köylüleriyle birlikte saat 18.00'de Kızılkeçili köy meydanında basın açıklaması yapılacak. Basın açıklamasına Güney Marmara Çevre Derneği(GÜMÇED) de destek veriyor.Kampın ikinci gününde Türkiye'de toplumsal muhalefet ve Gelecek konulu panel düzenlenecek Panele konuşmacı olarak Gamze Yücesan Özdemir ve Önder İşleyen katılacak.
Üçüncü gün ise Direniş ve Gelecek paneli düzenlenecek. Paneldeki konuşmacılar ise Ceren Moray ve Serkan Altuniğne.

Kapmın dördüncü gününde Yatağan, Greif ve Soma işçilerinin yer alacağı AKP'nin Taşeron Düzen ve Geleceksizlik başlıklı panel düzenlenecek.

Kampın son gününde yapılacak panel ise Ekoloji Hareketleri ve Örgütlenme başlığıyla düzenlenecek. Panelde çevre örgütleri, platformlar, hukukçular ve mühendisler konuşacak.

Panellerin yanı sıra kamp boyunca çeşitli atölyeler düzenlenecek. Ritm Atöylesi, Ahmet Büke ile Öykü Atölyesi, Serkan Altuniğne ile Karikatür Atölyesi, Fahrettin Erdoğan ile Afiş Atölyesi, Anadolu Müzik Topluluğu ile Müzik Atölyesi ve BirGün gazetesi yazarlarıyla Gazetecilik Atölyesi yapılacak atölyeler arasında.

Ayrıca her yıl olduğu gibi bu yıl da kampın son günlerinde şenlik düzenlenecek.

Marsis, Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demircioğlu, Anadolu Müzik Topluluğu ve Haziran'ın katılacağı şenlikle kamp sonlandırılacak.


5.gün
   
5.gün
   
5.gün
   
4.gün
   
4.gün
   
3.gün
   
3.gün
   
2.gün
   
2.gün
   
2.gün
   
2.gün
   
2.gün
   
2.gün
   
1.gün
   
1.gün
   
1.gün
   
1.gün
   
foto
   
foto

Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome