Haziran Forumları Hopa'da ve Çanakkale'de Sürdü

2 Kasım 2014 Pazar 10:59:27

Birleşik Haziran Hareketi Forumlarla kendini anlamaya devam ediyor. Forumlarda yeni duraklar Hopa ve Çanakkale idi.


Haziran Forumları Hopada ve Çanakkalede Sürdü

Birleşik Haziran Hareketi Hopa Forumu Yapıldı
İsyanı ve umudu büyütmek için yola çıkan Birleşik Haziran Hareketi Hopa Forumu çevre il ve ilçelerden gelen yoğun katılımcılar ile yapıldı. Foruma Birleşik Haziran Hareketi Geçici Yürütme Kurulu Üyeleri Zeynep Altıok Akatlı ve Önder İşleyen konuşmacı olarak katıldı.

Mimar Mahmut Zeytinci’nin moderatörlüğünde saygı duruşu ile başlayan forum konuşmalarla sonlandırıldı. Moderatör Zeytinci, açılış konuşmasında 'Artık yeni bir mücadele tarzı gerekiyor. Herkesin kendi durduğu, bildiği, öğreteceği yerden sözünü söylemesi için yola çıktık. Bugünde bu düşünceye uygun olarak Hopa'da umudu ve isyanı büyütüyoruz’ dedi.

Gezi Cümle İçinde Kalmayacak
Zeynep Altıok Akatlı konuşmasında ‘AKP’nin zaferle çıktığını iddia ettiği seçimler bir algıdır. Yerel seçimlerde kaybeden yurttaşlardır. Roboski aileleri İzmir’e gelince, Berkin için bütün insanlar sokağa çıkınca Türkiye’de umut doğmuştur dedi. Ancak bu umudun yarım kalmaması için, farklılıklarımızı koruyarak ortak mücadele edebileceğimiz Birleşik Haziran Hareket'i var artık. Ülkemiz kan ter içinde zor günlerden geçiyor.  Öyle bir zamana geldik ki şimdi birbirimize sahip çıkmaktan başka bir çaremiz yok. O yüzden şimdi yalnızlıklarımızdan sıyrılıp, çoğalacağımız bu biraraya gelişi büyütmek için hep birlikte çalışmalıyız. Gezi'yi cümle içinde kullandağımız bir laf olmaktan çıkarmak isteyenler için Birleşik Haziran Hareketi var artık. Henüz çok başındayız. Forum buluşmaları ile adım adım hareketimizi birlikte kuruyoruz. Bu birlikteliğimiz hayat karşısında yalnız kalmamanın, AKP saldırılarına karşı ortaklaşa mücadele etmenin imkanlarını oluşturacak uzun süreli bir mücadeledir. Yeni bir Parti kurma çalışması yapmıyoruz. O yüzden kimseye kendi Partinden vazgeç de denilmiyor. Herkes kendi örgütünde-Partisin'de çalışmaya da devam edecek, ama hep birlikte bir umudunu da büyüteceğiz." dedi.

Haziran'ın hareketini Kuracağız, Ülkesini de
Önder İşleyen ise konuşmasında ‘Haziranı 2013’te bırakmadık. Bu daha başlangıç mücadeleye devam şiarının sonunu getirmek için mücadele ediyoruz. Forumlar ve meclislerde yaratılan bir kurucu süreç ile Birleşik Haziran Hareketi ile devam ediyor. Che, '21.yüzyılın insanını yaratacağız, kendimizi de' biz de 'Haziran'ın hareketini yaratacağız, ülkesini de' diye yola çıktık. İşçi mezarlığına çevrilmiş bu toprakların kaderini köşe başlarını tutmuş hırsızların, mehzepçi çetelerin ellerine bırakmayacaksak sorumluluğumuz bellidir. Sorumluluğumuz, bu zalimlerden hesap soracak bir gücü, birleşik bir gücü yaratmak için mücadele etmektir. Birleşik Haziran Hareketi, bir isim değil bir yürüyüş adıdır. Bu yürüyüş, birbirine sorarak, birbiriden öğrenerek bir yürüyüştür. Bu yürüyüş, herkesin elindeki taşı üst üste koyarak, barikatlar kurma yürüyüşüür. Bunu hep birlikte büyütmek için şimdi Forum'larda bir araya geleceğiz, Haziran Meclislerini kuracağız.'dedi.

Kurma Çalışmasını Birlikte Yapıyoruz
Ortak bir irade oluşturan güçler,  Haziran hareketini kurma çalışmasını birlikte yürütüyoruz diyen İşleyen, şunları söyledi 'Şimdi bazı arkadaşlar yukarıdan kuruldu yönünde eleştiriler de getiriyor. İşte Hopa'da burada, Forum'da hep birlikte kurma çalışması yapıyoruz. Kurucu zemin burasıdır. Bazen yürütülen kimi tartışmaları anlamak hakikaten de zor. Mesela geçenlerde birisi de 'taban inisiyatiflerinden söz ediyorlar' diye, hareketin bu doğrudan demokrasi yönelimi nedeniyle eleştiriyordu. Kimisi de yukarıdanlık falan diyor. Bilemiyorum, mesala Haziran Hareketi'ne bu yönde eleştiriler getirenler bu kararlarını aşağıdan mı aldı, merek ediyor insan. Şimdi bunları bir yana bırakıp, yan yana durarak çoğalabilmenin yollarını bulmalıyız. Hopa isyanın başladığı yerdi. Haziran Hopa isyanını çoğalttı. Şimdi Haziran isyanını yeni isyanlarla çoğaltalım.'

Etkinliğin forum kısmında ise katılımcılar konuşmalarda bulundu. Hopa'da uyuşturucunun yaygınlaşmasına yönelik bir mücadelenin yapılmasının altı çizilen toplantıda Hopa Haziran Meclisi çalışmalarını geliştirmek üzere bir Koordinasyon belirlendi.

Çanakkale Forumu toplandı
Çanakkale'de Türkan Saylan Sosyal Tesisleri'nde Birleşik Haziran Hareketi tartışıldı. Toplantıya Merdan Yanardağ ve Deniz Demirdöğen'in katılımı ile gerçekleşti.

Toplantıda Birleşik Haziran Hareketi imkanları ve koşulları tartışıldı. Toplantıya genel anlamda ilgi yoğundu. Toplantı sonucunda bir sonraki toplantı zeminini oluşturmak için 16 kişilik geçici yürütme kurulu üyeleri seçildi.
 


Çanakkale
   
Çanakkale
   
Çanakkale
   
Hopa
   
Hopa
   
Hopa
   
Hopa
   
Hopa

Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome