HAZİRAN Türkiye Meclisi toplantısı başladı

27 Aralık 2014 Cumartesi 11:34:00
HAZİRAN Türkiye Meclisi toplantısı başladı

Günceleme 13.00 1. oturum sona erdii kısa bir ara verildi.

Güncelleme 12.50 Önder İşleyen konuşuyor; Umudun, direnişin ve neşenin yürüyüşünü selamlıyorum. Hepimiz için muhteşem bir direnişi yaşadık ve haziran bze bu direnişi büyütmenin görevini verdi. Çünkü bir hareketin bir yıllık bir sürede nasıl bir efsaneye dönüştüğünü gördük.

Haziran fikri gerici mezhepçi faşizme karşı direnenlerin, kendisinin değil ülkesinin geleceğini düşünenlerin hareketidir.. Haziran hareketi bu ülkeye sahip çıkma hareketidir. Solun bir döneminden geliyoruz, bu rekabetçiliğin, bayrak yarışının dönemini bu eski anlayışı yenmek için de çalışacağız. 50 ili dolaşıp 200 forum yapmak ancak böyle bir anlayışla mümkün olabilirdi. Şimdilik sesimizi ulaştırabileceğimiz her yere ulaşamadık, daha iki buçuk ay oldu, yolun çok başındayı. Buna karşın AKP'nin saldırdığı her yerde barikatımızı kuracağız, her alanda mücadei büyürteceğiz.

Güncellene 12.45 Hakan Gülseven konuşuyor, Haziran Hareketi dikkat çekmeye başladı, farklı kesimler seçimleri değerlendiriyor bu sebeple Haziran Hareketine değişik basınçlar gelebilir. Biz bu basınca karşı gelin, bu iktidarı sokakta birlikte yıkalım, çünkü gelecekte seçimlere ihtiyaç kalmayacak, demeliyiz. Haziran'da büyük bir direnişin ardından geriye çekildik, zorunlu olarak, barikatları gazla TOMA'yla dağıttılar o zaman, ama barikatları görevlerimizle birleştirdiğimizde kimse bizi dağıtamayacak, geri çekilmeyeceğiz.

Güncelleme 12:42 Sosyalist Adana Demirsporlular Haziran Buluşmasını selamlayarak sporda da gericiliği ve faşizmin yenileceğini söyledi. Haziran Hareketi buluşmasına Göztepe ve Karşıyaka taraftarları da beraber katılıyor.
 
Türkiye'nin dört bir yanında yerel meclis kuruluşlarını gerçekleştiren Birleşik Haziran Hareketi  yerel meclis toplantılarında belirlenen delegeleriyle bugün Türkiye Meclisi toplantısını gerçekleştirecek. Türkiye Meclisi toplantısında bütün ülkeden yaklaşık 1000 delegenin katılması bekleniyor.

Türkiye'nin çeşitli yerlerinden Türkiye Meclisi için Ankara'ya gelen delegeler, toplantının yapılacağı Mamak'ta bulunan Lale Düğün Salonu'nu doldurmaya başladı.

Saat 9.30'da başlayıp akşam saatlerine kadar sürecek toplantıda ülke ve dünya siyasi değerlendirmelerinin yanı sıra Türkiye'de emekçilerin  e ezilenlerin sorunları da ele alınacak. Toplantı Geçici Yürütme Kurulu'nun görevini seçilecek yeni Yürütme Kurulu'na bırakmasıyla sona erecek. Toplantıda oylanacak karar metinlerinin de kamuoyuyla paylaşılacağı bildirildi

Güncelleme 10:30 HAZİRAN Türkiye Meclisi toplantısı başladı. Toplantının açılış konuşmasını Geçici Yürütme Kurulu adına Gamze Yücesan yapıyor.
 

Güncelleme 10:37 Divan oylaması yapıldı. Divana Kaya Güvenç, Gülsüm Kav, İlknur Basel, Murat Nergis ve Evren Hasılat seçildiler.

Divan adına kısa bir konuşma yapan Kaya Güvenç "Daha güzel bir dünya için mücadele etmiş, Roboski'de işçi cinayetlerinde kadın cinayetlerinde katledilenler için Haziran'da yitirdiğimiz arkadaşlarımız için" saygı duruşu çağrısında bulundu.

Güvenç "Laik, bağımsız, kamucu bir ülke istiyoruz dedik, bunun için bir araya geldik. Birleşik Haziran Hareketi'nin ortaklaştırıcı iradesini belirlemek, hareketin merkezi temsiliyetini belirlemek, yoldaşlığı pekiştirmek için, umudu büyütmek için bir araya geldik" şeklinde konuştu. Güvenç konuşmasının ardından toplantı gündem önerilerini aktardı.
Güncelleme 11:01 Haziran Hareketi’nin genel değerlendirmesini yapmak üzere geçici yürütme kurulundan Hakan Öztürk söz alarak ülkenin geleceğini aydınlığa çıkarmak için bir araya geldiklerini belirterek tüm salona teşekkür etti.

Öztürk, “15-16 Haziranlardan gelen gelenek 2013’ün Haziran'ında devam etti. Gaz bombalarına tomalara kafa tutan insanlar bu sefer ülke geleceği için kafa yormak istedi. ODTÜ Vişnelik'te başlayan toplantıların devamında Birleşik Haziran Hareketi yola çıktı. Türkiye çapında 250 kadar forum yapıldı. 150 kadar meclis devam ediyor. Bu ülkenin geleceği için kafa yoruyorlar. Karşımızda AKP var karşımızda IŞİD var zeytin ağaçlarını kesen acımaz insanlar var. Ama bir tarafta da kırmızı kadın var. TOMA'ya kafa tutan gençlerimiz var. Bu güçleri harekete geçirmemiz gerek. Bunun içinde tüm sinir sistemlerini birleştirecek olan HAZİRANımız var. Yolumuz açık olsun" dedi.

Belirlenen karar tasarıları komisyonu şu isimlerden oluşuyor: Haluk Yurtsever Hayri Kozanoğlu Erman Şencan ve Gülizar Köysüren.

Güncelleme 11:16 Aydemir Güler kürsüye çıktı. HAZİRAN'ı oluşturan unsurların ayrışma noktaları olabileceğini vurgulayan Güler "Birleşiklik solda çok defa denenmiş ve yapılamamıştır. Biz birleşikliğimizi mutabakata, anlaşmaya bağladık. Programatik farklılıklar, örgütsel farklılıklar yaşamaya devam etmemiz birbirimizin yararını, çıkarını gözetmeyeceğimiz anlamına gelmemektedir. Haziran'a belli bir pencereden bakmalıyız. Haziran bizim en önemli deneyimlerimizden biridir. Haziran'ı görmezden gelerek, halk hareketini görmezden gelerek yaşayamayız. Ancak bu hareketin bir siyasi parti olmadığını unutmamaya ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

Güncelleme 11:26 Beyoğlu LGBTİ komisyonu adına konuşan Demet Demir "Her gün bir nefret cinayetiyle uyanmamızın sebebi bu düzendir. Bizler diğer yurttaşlar gibi sağlık, eğitim ve iş gibi haklarımıza sahip olmak istiyoruz. Gezi'de "3 - 5 ağacı" nasıl vermediysek, Beyoğlu'nda ve Türkiye'de de AKP faşizmine izin vermeyeceğiz.

.
Güncelleme 11:48 Toplantıya Delegelerin konuşmalarıyla devam ediliyor. Kürsüye Mersin Belediyesi'nden işten atılan işçiler adına konuşma yapılıyor.

Güncelleme 11:58 ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş kürsüde. ''2015 yılı Hazirancılarla Osmanlıcıların mücadele yılı olacak. Mücadele AKP ile emekçiler arasında geçecek. Nasıl Diren Lice dediysek şimdi de Kürt kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız.  Dostlarımız merak etmesin.   Önümüzde seçimler var. Birleşik Haziran Hareketin'de anca beraberiz kanca beraberiz.
 


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome