HES karşıtı mücadele sandığa el attı!

1 Ocak 2014 Çarşamba 10:12:34

Karadeniz'de yaşanan HES karşıtı mücadele kendisini yerel seçimlerde de hissettiriyor. Doğu Karadeniz'de 7 ilçe ve onlarca mahallede Derelerin Kardeşliği mücadelesi içinde yer alan isimler aday oldu. Yerel platformlar tarafından belirlenen isimlerin ilk şartı HES'siz bir Karadeniz.


HES karşıtı mücadele sandığa el attı!

Artvin, Rize ve Trabzon'un ilçeleri yüzlerce HES projesine karşı dört-beş yıldır süren mücadelelerle sıkça gündemi meşgul etmeyi başardı. Mücadeleleri Türkiye'nin birçok yerine ilham veren Karadenizliler şimdi de 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde kendi kaderlerine sahip çıkmaya hazırlanıyor.

Derelerin Kardeşliği Platformu(DEKAP) içerisinde mücadele veren isimler birçok noktada ya platform adayı ya da platformun destek vereceğini açıkladığı adaylar olarak seçimlere hazırlanıyor.DEKAP Sözcüsü Ömer Şan, yaptığı çağrıda, yaşam mücadelesi içerisinde olan herkesin kendi bölgelerinden yerel seçimlerde aday olmaları gerektiğini vurguladı.

DEKAP adına yapılan çağrıda, “HES’lere, madenlere, nükleere ve benzeri projelere karşı çevre ve yaşam mücadelesi verenler, yerel seçimlerde başta köy ve mahalle muhtarlıkları olmak üzere, belde, ilçe ve il belediye başkanlıkları, belediye ve il genel meclisi üyelikleri için adaylıklarını gündeme almalıdır!.. Mücadele her alanda devam etmelidir! Unutulmamalıdır ki, bizler bu alanları boş bıraktığımızda bizim adımıza karar verenler bugünkünden daha büyük felaketlere imza atacaklardır” denildi.

Kendi Kaderimize Sahip Çıkmalıyız
HES karşıtı mücadele içerisinde şekillenen yerel platformlardan çıkan adayların önemli bir bölümü DEKAP yürütücüsü ya da aktivisti. Durum böyle olunca süreci anlatması için DEKAP Dönem Sözcüsü Ömer Şan'la konuştuk.

Şan, ortaya çıkan sürecin bir tesadüf olmadığını söyleyerek sözlerine başladı. Ömer Şan, “Dört beş yıldır Karadeniz'in her noktasında mücadele ettik. Dostlarımızla buluştuk. Karadeniz'i, yaşamımızı korumaya çalıştık. Önemli bir görev üstlendiğimizin farkındayız. Biz bu birlikteliğimizi önümüzdeki yerel seçimlerde de sürdürmek istediğimizi, yerel yönetimleri halkın kaderlerine sahip çıkmada önemli bir olanak olarak gördüğümüzü her fırsatta dile getirdik. Bugün 6-7 yerde belediye başkanlığı (bu sayı daha da artabilir), onlarca yerde muhtar adayımız varsa bu anlayışın sonucudur” diye konuştu.

Adaya da Partiye de Platform Karar Veriyor
Yerel platformlara kesinlikle bir parti ve aday dayatmadıklarını söyleyen Ömer Şan, “Bizim için esas olan hayata sahip çıkılmasıdır. Buna uygun bir programın açıklanmasıdır. Bu anlayış çerçevesinde kimin aday olup olmayacağına yerellerde kurulan platformlar karar veriyor” dedi.

Neden tüm Karadeniz'de bu yöntemi hayata geçirmediniz sorusuna biraz da dertlenerek yanıt veriyor Şan: “Hala geleneksel ve bir anlamda köhnemiş, halkına yabancılaşmış siyaset anlayışı ile karşı karşıyayız. Mücadeleyi yok sayan, ciddiye almayan yaklaşımlarla karşılaştık. AKP'nin HES'lere bakış açısını biliyoruz. Yaşadıklarımızın sorumlusu AKP hükümetidir. Ama şunu söylemeliyim ki ortada bir de program var. Sadece AKP karşısında olmak yetmez. HES'çi şirketlerle içiçe olan, hayatı önemsemeyen, özelleştirmeci, geçmişi problemli kişi ve anlayışlarla bizim işimiz olmaz. Bu anlayışın sadece AKP ve adaylarında değil, birçok partide ve onların yukarıdan dayattıkları adaylarda da var olduğunu biliyoruz. Ocak ayının ortasına kadar desteklediğimiz aday sayısı daha da artacak. Hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

Nerelerde Aday var?
Hopa: Hopa Derelerin Kardeşliği Platformu’nun da içinde bulunduğu bileşim yerel seçimlerde aday gösterme kararı aldı. Platformun kararına göre çatı partisi ÖDP olacak. Ocağın ikinci haftası aday netleşecek.

Kemalpaşa: DEKAP Yürütme Kurulu Üyesi Şenol Çelik, Artvin Kemalpaşa'da Halkçı Yerel Yönetim Meclisi'nin Belediye Başkan Adayı oldu. ÖDP adına seçime girilecek.

Tonya: Trabzon Tonya'da sürdürülen yaşam mücadelesinin önderlerinden Hasan Kalyoncu, platformun adayı olarak CHP'den Tonya Belediye Başkan Adayı oldu.

İkizdere: DEKAP İkizdere Temsilcisi İsmet Ekşi, CHP'den Belediye Başkan Adayı oldu.

Hayrat
: DEKAP Yürütme Kurulu Üyesi, İhsan Hacıbektaşoğlu, platformun önerisi ile CHP'den Hayrat Belediye Başkan adayı oldu.

Fındıklı: HES karşıtı mücadelenin önemli noktalarından biri olan Fındıklı'da mücadele yerel yönetimlere taşınacak. Bu hafta Mahmut Bozkurt’un CHP'den adaylığı açıklanacak.

Muhtarlık İçin de İlk Şart: HES Karşıtlığı

HES karşıtı mücadele içerisinde öğrenilen en önemli noktalardan biri de köy ve mahalle muhtarlarının tavrının belirleyici olması. ÇED süreci ve sonrasında da önemli görev üstlenen muhtarlık seçimlerine bölgede başka bir önem veriliyor. Özellikle HES firmaları ile içli dışlı olan muhtarların bir daha seçilememesi için büyük gayret var. Bu köylerde muhtar olmanın ilk şartı HES karşıtı olmak. Köylerin büyük çoğunluğunda muhtar adayları mücadelenin bir adım öne çıkardığı kadın ve erkeklerden oluşuyor.


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome