Kamu emekçilerine operasyon

25 Haziran 2012 Pazartesi 08:57:12

Ankara'da bulunan KESK Genel Merkezi'ne, bu sabah polis tarafından baskın düzenlendi. KESK Genel Başkanı Lami Özgen de evine baskın düzenlenerek gözaltına alındı.


Kamu emekçilerine operasyon

Ankara'da bulunan KESK Genel Merkezi'ne, bu sabah polis tarafından baskın düzenlendi. KESK Genel Başkanı Lami Özgen de evine baskın düzenlenerek gözaltına alındı. KESK Genel Merkezi ve Özgen'in evinde aramalar yapıldı.

KESK'e bağlı SES, ESM, BES, Tarım Orkam-Sen, Haber-Sen, Tüm Bel-Sen ve Eğitim-Sen'e de baskınlar düzenlendi ve arama yapıldı.

KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, toplam 58 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan 33'ünün Ankara'da olduğunu söyledi. Tombul, 25 kişinin de Diyarbakır, İstanbul, Ağrı, Bitlis, Siirt, Adana gibi illerden gözaltına alındıklarını belirtti. KESK binasında aramanın sona erdiğini belirten Tombul, KESK Genel Başkanı Lami Özgen'in bilgisayarının imajının alınmaya devam ettiğini açıkladı.

Tombul, operasyon ve gözaltı gerekçesinin ise PKK KCK Türkiye Meclisi Demokratik Emek Platformu olarak gösterildiğini söyledi.

Eskişehir Eğitim-Sen Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı'nın evindeki arama sona erdi. Polis şuan Eskişehir Eğitim Sen Şube binasını arıyor. Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı hakkında ise herhangi bir gözaltı kararı olmadığı bildirildi.

Ankara'da gözaltına alınan Eğitim Sen 4 nolu Şube üyesi Reşit Sünbül, kalp krizi geçirdi ve Gazi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Sünbül'e hastanede anjiyo yapıldı. Bu nedenle, Reşit Sünbül'ün gözaltı kararı kaldırıldı.

Gözaltına alınanların isimleri şöyle:
KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Tüm Bel-Sen Genel Sekreteri İzzettin Alpergin, Tüm Bel Sen 2 Nolu Şube Başkanı Devrim Kahraman, Tüm Bel Sen 2 Nolu Şube Yöneticileri Yılmaz Yıldırımcı, Ferruh Çelik ile BDP Grup Çalışanı Cebrail Aslan, Eğitim Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, Eğitim Sen MYK üyeleri Abdullah Kahraman, Eğitim Sen Kadın Sekreteri Sakine Esen Yılmaz, SES Genel Sekreteri Sıddık Akın, Eğitim Sen 1 Nolu Şube Üyesi Çerkez Aydemir, SES üyesi Fikret Çağlayan, Özgür Gündem Gazetesi yazarı ve BES yöneticisi Murat Işık, Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, Nihat Kılınçalp, Erdal Turan, Seyran Şık, Mehmet Sezgin İbin, Mustafa Bozan, Reşit Sünbül, Aykut Erhan Turgut, Güven Yıldırım, Yunus Akıl, Belgizar Sazak, Bülent Kaya, İzzettin Ekin, Mehmet Arda, Mehmet Sadık Varlı, Özkan Yorgun, Osman İşçi, Emel Emre, Metin Vuramak, Hasan Kaldık, Abdullah Karahan, Sadrettin Kaya, Veysel Özhekti, Yusuf Kösele, Hanım Koçyiğit, Erdal Yılmaz, Bekir Gürbüz, Cezmi Gündüz, Abdülgani Cayhan, Lokman Özdemir, Salih Ersan, Sibel Anıl, Faik Deli, Alican Kaplan, Cemile Duman, Ahmet Koçyiğit, Hadi Aslan, Abdülkadir Baydar, Niyazi Yılmaz, Tarık Kaya, Hamdullah Yıldırım, Şahin Kayıkçı, Şerif İldoğan, Hasan Ölgün, Mücahit Karakuş."

Susmayacağız! Direneceğiz!
Yapılan operasyonlara karşı bugün Ankara’da basın açıklaması yapacaklarını açıklayan KESK Genel Merkezi, şöyle çağrıda bulundu;

“Bugün başta Genel Başkanımız Lami Özgen olmak üzere sendikalarımızın MYK üyeleri, şube yöneticileri ve üyelerimizden oluşan 71 kişi gözaltına alınmıştır. Bu sayının daha da artacağına ilişkin duyumlar alınmıştır.
Kamu emekçileri sendikal hareketinin kurucusu ve sözcüsü olan örgütümüzün yıllardır verdiği emek mücadelesi ile ülkemizdeki barış ve demokrasi mücadelesine ket vurma amaçlı bu saldırılara karşı bugün başta Ankara olmak üzere tüm illerde emek ve demokrasi güçleriyle birlikte kitlesel bir şekilde, SUSMAYACAĞIZ! DİRENECEĞİZ! BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ! şiarı ve pankartıyla alanlara çıkacağız!”

ANKARA:
25 Haziran Pazartesi
YKM Önünden Başbakanlığa Yürünecek
Toplanma Saati: 17.00

İSTANBUL:
25 Haziran Pazartesi
Tünel'den Taksim'e Yürünecek
Toplanma Saati: 18.00

İZMİR:
25 Haziran Pazartesi
Eski Sümerbank önünde toplanılacak
Toplanma Saati: 18.00

ANTALYA:
25 Haziran 2012 Pazartesi
Yürüyüş başlangıç yeri: Kapalıyol Halk Bankası önünden Attalos’a yürüyüş
Saat: 19:00

Birkaç ipucu...

KESK ve bağlı sendikalar basıldı, 72 kamu emekçisi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve birçok yönetici pozisyonunda kişi var. Sebep malum KCK üyeliği ve yöneticiliği iddiası!

Bu KESK'e ve bağlı sendikalara dönük ilk baskın ve operasyonda değil daha önce de KESK defalarca basıldı ve yönetici ve üyeleri gözaltına alındı, tutuklandı. En son KESK'li kadınlara karşı yapılan operasyonda aralarında  KESK Kadın Sekreteri Canan Çalağan, SES Kadın Sekreteri Bedriye Yorgun, Tüm Bel Sen Kadın Sekreteri Güler Elveren ve KESK eski Kadın Sekreteri Songül Morsümbül'ün de bulunduğu 9 KESK üyesi kadın tutuklanmıştı.

13 Şubat'ta Kadınlara karşı yapılan bu operasyon 8 Mart'ta iş bırakmanın tartışıldığı günlerde yapılmıştı.

KESK'e yapılan operasyonun elbette Kürt hareketine karşı yürütülen imha siyaseti ile doğrudan bir ilişkisi olmakla birlikte aynı zamanda kamu emekçileri hareketini itibarsızlaştırma ve etkisizleştirmeye dönük de bir yanı var.

KESK tüm bu saldırılara  ve yıkım politikalarına karşı 1980 sonrasının en büyük grevlerinden birini 23 Mayıs'ta gerçekleştirerek yanıt verdi.

Eğitim emekçileri 4+4+4 yasa tasarısına karşı 28-29 Mart'ta Ankara'da iki günlük bir direniş sergiledi.

Tüm bu direnişlerin ve hükümetin yıkım politikalarına karşı yürütülen çalışmaların sonucunda sadece Eğitim iş kolunda KESK'in üye sayısı bir yılda yaklaşık 15.000 arttı.


gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz...
 


İlgili Haberler

Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome