Kayadüzü halkı termiğe karşı halk toplantısında buluştu

2 Şubat 2014 Pazar 12:13:27

Soma Holding, Amasya’ya kömürle çalışacak 405 MW lık bir “Termik Santral” kurmak için hazılanıyor. Bölgede bulunan kömür yataklarını enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için değerlendirmeyi düşünen Soma Holding 750 milyon dolarlık bir projeyi hayata geçirmeyi planlıyor.


Kayadüzü halkı termiğe karşı halk toplantısında buluştuSoma Holding; bölgede Suluova ve Merzifon ilçelerine ve Kayadüzü kasabasına  kurulacak olan dev santralle 1500 kişiyi istihdam etttireceğini söylüyor.

Yapılması düşünülen bu termik santralle ilgili Samsun Çevre Birlikteliği sözcüsü Metin Telatar’ın görüşünü aldık. Telatar bu santralle ilgili şunları söylüyor:
“Tüm termik santrallerin doğaya bir parça zararı vardır. Kimisi yoğun kimisi daha az zarar verir. Yapılması düşünülen bu santral kalorisi düşük kömürle çalışacağı için atmosfere bırakacağı kül ve kükürt doğaya ve bölge halkına ciddi zararlar getirebilir. Asit yağmurları ve sera etkisine yol açacaktır. Yerleşim birimlerine yakın kurulması düşünülen  bu santrale hayır diyoruz.”Samsun çevre birlikteliğinin yanında, bölge halkı da tepkili. Kayadüzü kasabasında yaşayanların bir çoğu geçimlerini tarımdan sağlıyor. Santralin kendilerine ve topraklarına ciddi zararlar vereceğinin farkındalar.Amasya’nın Merzifon ilçesine bağlı  Kayadüzü kasabası halkı Cumartesi günü saat 13.00da Kayadüzü düğün salonunda bir halk toplantısı düzenledi. Toplantının gerçekleşmesinde önemli çalışması olan Gençlik Muhalefeti üyeleri bir hafta boyunca kasabada kapı kapı çalışma yaptı. Düzenlenen toplantıya ve örgütlenmesine dair Gençlik Muhalefeti şunları söylüyor:

‘’Bizler bu topraklarda yaşayan Devrimci Gençler olarak, havamıza suyumuza toprağımıza sahip çıkmak için Termik santralin kurulacağını öğrendiğimiz andan itibaren 1 hafta boyunca bu halk toplantısını hayata geçirmek için halkla birlikte çalışmasını yaptık. Girmediğimiz ev, çalmadığımız kapı, konuşmadığımız esnaf kalmadı. Kahvelerde termik santralin zararlarına dair sohbetler yapıp halk toplantısının çağrısnda bulunduk.Soma Holding tarafından kurulması planlanan termik santral birilerinin ceplerini doldururken, toprağımızı suyumuzu geleceğimizi zehirleyecektir. Halkın sağlığını ve doğayı tehdit edecektir. ‘’
Suluova Yeşiller Platformu sözcüsü Muhterem Fuat Boy toplantıda şunları söyledi :
"Enerji bakanlığının Soma holdinge verdiği rödevans, adeta şirkete peşkeş çekildi. Rezerve kömür ton başına 8 tlden veriliyor. Hiçbir fizibilite çalışması yapılmadan, su kaynakları, tarım arazileri araştırılmadan, ÇED raporları hazırlanmadan oldu bittiye getirilmeye çalışılan bir santral var. Şirket Ekim ayının 13’ünde “Halkı Bilgilendirme Toplantısı” adı altında adeta gizli saklı bir toplantı yaptı.  Vatandaşın haberi dahi yoktu. Biz bu toplantıya katıldık, toplantıda kaygılarımızdan ve itirazlarımızdan bahsettik. 405 MegaWatt elektrik üretebilecek bir Termik Santralin gerekli önlemler alınmadığında havayı ne kadar kirletebileceğinden bahsettik. 12 bin ton kömür tüketecek bir santralin 5 ton atık üreteciğinden bahsettik. Bu atık maddelerin şehirden yalnızca 1 kilometre ötede depolanacak oluşunun son derece sağlıksız olduğundan bahsettik.Bu santralin 12000 metreküp suya ihtiyacı olacak.Bu suyu çevredeki akarsular karşılayamayacağından bölgemizin içme suyunu kirleteceğinden bahsetti. Hakim rüzgar yönünün şehrin merkezine doğru seyrettiğinden bahsettik”

Soma holding yetkilileri hakim rüzgar yönünün şehir merkezine doğru esmediğini, santralin ve atık toplama alanlarının ise kuş uçuşu mesafe ile şehir merkezine 10 km uzaklıkta olduğunu iddia ediyordu.

Yeşil Gerze Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Ferhat Hançeri “Halk Toplantısı”nda söz alarak şunları kaydetti:
“2009 yılında Sinop Gerze’de ülkenin en büyük şirketlerinden birine karşı başlattığımız çevre mücadelemiz kazanımla sonuçlandı. Anadolu Gurubu zehir saçan santralini kurmaktan vazgeçti. Direniş kazandı. Bizler YEGEP olarak halkımızla birlikte Afşin-Elbistan termik santraline bir gezi düzenlediğimizde oradaki halk “Biz yandık siz yanmayın” uyarısında bulundu.İlk defa biber gazıyla, copla tanıştık. Kadınıyla çocuğuyla yaşlısıyla direndik ve de kazandık. Şimdi Kayadüzü Halk Toplantısına baktığımda 2009 yılındaki ilk toplantımızı hatırlıyorum ve direnenlerin nasıl kazandığını hatırlıyorum.”

Yeşil Suluova Platformundan Yılmaz Keten;
“Biz biber gazını termik santralin zehirine tercih ediyoruz! Dünyanın en verimli 9 ovasından biri olan Suluovamızda zehir saçan bir santral istemiyoruz. 1500 kişiye istihdam sağlayacaklarını iddia ediyorlar. Bu topraklarda tarım arazisi üzerinde geçimini sağlayan 150 000 kişi var. Eğer bu santral kurulursa çok değil beş yıl sonra tarım biter. Hepimiz zarar görürüz. Herkes zarar görür. Yalnızca Soma holding yedi ceddine yetecek kadar para kazanacak diye bu kadar vebal alınmaz. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Mücadeleye, direnmeye var mıyız arkadaşlarım?” dedi.Merzifon ÖDP ilçe başkanı Osman Oktay ;
“Halkımız, gençlerimiz, kadınlarımız hep birlikte bu işe omuz vermeliyiz. Gerzedeki direnişin kazanımlarını burada da yaşatmalıyız. Halkın yaşam alanlarını sömüren, işgal eden, zehirleyen bu rantçı anlayışa karşı hep beraber direnmeli, direnerek kazanmalıyız” dedi.

Merzifon da yaşayan Ziraat Yüksek Mühendisi Eylem Oktay ise bölgede termik santralin tarıma ve doğaya vereceği zararlardan bahsetti.

Kasaba halkının üçte birinin katıldığı bu toplantıdan çıkan sonuç; kasaba halkının bölgelerinde termik santrali istemediği. Ayrıca Kayadüzü Kasabası’nın belediye başkanı Bahtiyar Çil de termik santrali topraklarında istemediğini belirtti ve toplantıya katılarak bölgede yaşayan halkın yanında olduğunu gösterdi. Kadınların katılımı ve termik santrale tepkileri dikkat çekti.

Haber: Dinçer Canoğlu-Gizem Altunkaynak


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome