PTT kargo çalışanları iş bıraktı: Dağıldım, dağıtmıyorum

9 Şubat 2013 Cumartesi 10:18:20

PTT Kargo’da çalışan taşeron işçileri isyan ettiler ve kendilerine dayatılan kölelik sözleşmesine “hayır” dediler.


PTT kargo çalışanları iş bıraktı: Dağıldım, dağıtmıyorum

PTT Kargo Dağıtım’da çalışan işçiler taşeron firma olan Asgün Turizm Tekstil İnşaat Oto Sanayi Limited Şirketi’nin dayattığı kölelik sözleşmesine “hayır” demek için eylem yaptı.
 

Tüm gün iş bırakan işçiler Ankara Gimat’ta bulunan PTT Kargo Dağıtım Şubesi önünde kendilerine dayatılan iş sözleşmelerini yırtarak “artık yeter, biz köle olmak istemiyoruz” dediler.

Şoför müyüm Dağıtıcı mı?
Hiçbir sendikanın örgütlü olmadığı işyerinde taşerona bağlı 350 işçinin hepsi iş bıraktı. Gazetemize konuşan işçiler hangi işkolunda çalıştıklarını bilmediklerinden yakındılar, bir işçi “şoför müyüm dağıtımcı mı bilmiyorum, her işi bize yüklüyorlar bir hata yaptığımızda da on katı parayı maaşımızdan kesiyorlar” dedi.

12 yıldır PTT’de çalıştığını söyleyen Murat Açıkgöz senekli iznini geçen hafta kullanabildiğini, 12 senedir izin yapmadığını dile getirdi. PTT’de şoför olarak çalışan Açıkgöz araçlara kesilen trafik cezalarının kendi maaşlarından kesildiğini iddia ederken şunları söyledi: “Biz asgari ücret alıyoruz. Araca kesilen cezalar hız ya da trafik ihlali cezası değil park cezası. Yani kargoyu teslim etmek için arabayı park ediyoruz cezası bizim üç kuruşluk maaşımızdan kesiliyor.” Açıkgöz, İşe alınırken size 250 lira artı şoförlük ücreti vereceğiz denildiğini ancak bunun verilmediğini belirtti.

Yol, Yemek Parası Yok
Kendilerine yol, yemek parası verilmediğini bu nedenle her öğlen aç kalmamak için ya evden yemek getirdiklerini ya da simit yediklerini dile getiren Cemal Yaşurgan, akşam servisler bindiklerinde müdürün gelip kendilerini “siz personel değilsiniz” diyerek indirdiğini ifade etti.

İşverenin her 5- 6 ayda bir sözleşmelerini yenilediğini bu şekilde tazminat talep etme haklarının ellerinden alındığını söyleyen işçiler hala Ocak ayı maaşlarını alamadıklarını çünkü önceki firmanın iş akitlerini feshettiğini belirttiler.

Dikişleriyle Çalıştı
Ayın 1’inden bugüne kadar kendilerine bir muhatap bulamadıklarını ifade eden  Korman Aykut, bir haftadır taahhütlü posta dağıtımın gerçekleşmediği için birçok kişinin mağdur edildiğini söyledi. Aykut “sabahın sekizinden akşamın 10’una kadar çalışıyoruz, resmi tatil, bayram iznimiz yok. 10-12 yıldır izin yapmayan arkadaşlarımız var. Bir kadın arkadaşımız ameliyat oldu, bir günlük izin kullandı sonra dikişli dikişli işe çağırdılar yoksa işten atarız diye tehdit ettiler. Şimdi dikişleri patladığı için evde yatıyor kendisi” dedi.
İş yüklerinden şikayet eden Hamdi Durulmuş “eskiden 4 kişinin yaptığı işi şimdi tek başıma yapıyorum,  cenazelerimize gitmemize bile izin verilmiyor” diye konuştu.

Haber Sen Genel Başkanı Ufuk Baytekin işçilerin eylemlerini değerlendirdi: “200 yıllık tarihi olan PTT'nin halk önünde itibarını yerle bir eden bir yönetimle karşı karşıyayız.
1 Şubat'tan bu yana taşeronlaşmanın yarattığı büyük tahribatla yüz yüzeyiz. Hiçbir büromuzda kargo işlemi verilemiyor. Raflarımız depolarımız dolu. Bunların içinde pasaport gibi önemli ve aciliyeti olan yüzlerce gönderi var.
Müdürler taşeron firmaların hizmet verememesi yüzünden devlet memurlarına kargo hizmeti verdirmeye çalışıyor. Görevleri olmayan bir iş zorla yaptırılıyor.  Açıkça yasalar hiçe sayılıyor.

Taşeron firmalarla yapılan ihale sözleşmesinde kargo hizmeti için kullanılacak kırtasiyeden otomobile kadar her türlü araç gerecin firma tarafından temin edileceği açıkça belirtildi. Ama firmalar hala PTT'nin olanaklarını kullanıyorlar.
Firmalar ihale aldılar ama neredeyse konu ile ilgili hiçbir bilgileri yok. Kaç işçi çalıştıracaklar, nelere ihtiyaçları var bilmiyorlar. Biz işi alalım nasılsa bir yolunu buluruz anlayışındalar.
Taşeron işçilerin hali tam anlamı ile içler acısı. Hiçbir işçi ne kadar ücret alacak hangi koşullarda çalışacak bir bilgisi yok. Hiçbir işletmede muhatap olabilecekleri tek bir yetkili yok. Onlar için bıçak kemiğe dayandı ve bugün artık isyan ettiler. Taşeron sisteminin kendisi sömürü düzenidir. Ama PTT Kargo işlerinde çalışan taşeron işçilerin durumu çok daha vahim. 

İşte Esaret Sözleşmesi
Taşeron firma olan Asgün Turizm’in dayattığı esaret sözleşmesinde geçen maddeler ise durumu açığa çıkarıyor:
• Bu sözleşme süresince işveren personele ücretini aylık brüt olarak takip eden ayın ilk beş günü içinde ödeyecektir. Personelin maktu aylık ücreti 4857 sayılı iş yasasında belirtilen ulusal bayram ve genel tatil günlerinde yapılacak çalışmları da kapsar. Öte yandan yıllık 270 saatlik fazla mesai ücreti yukarda belirtilen ücrete dahildir. Ayrıca işçi fazla mesai ücreti isteyemez. Personele yıllık 12 maaş ödenecektir.

• Deneme süresi 2 aydır ve işveren personelin hizmete elverişli bulunmadığı ve/veya memnun kalmadığı gerekçesiyle hizmet sözleşmesini bildirim süresine gerek olmaksızın ve tazminatsız olarak her an fesh edebilir.

• İş bu sözleşme tarihinde yürürlüğe girecek olup 5 ay süresi ile geçerlidir. Süre bitiminde herhengi bir bildirime gerek kalmaksızın kendiliğinden sona erer.

• Personel, İşverenin gerekli gördüğü hallerde ve işin mahiyeti icabı fazla mesai yapmayı ve cumartesi/pazar günleri çalışmayı kabul eder. Hizmet akdi devam ettiği sürece fazla mesai muvafakati her yıl yenilenmiş sayılır.

• Personel, şirketçe lüzum görüldüğünde belirtilen çalışma süreleri haricinde fazla mesai yapmayı ve her mesai ve saati için, şirketin yönetmelik ve prosedürlerine uyacağını, bu yükümlülüklere aykırı davranması nedeniyle işine son verildiği takdirde, şirketten herhangi bir talepte bulunmaya hakkının olmadığını şimdiden kabul ve taahhüt etmiştir.

• Personel, sözleşme süresince İşverenin prensiplerine ve ana politikalarına uygun olarak şirketin kendisine tevdii ettiği görevi ifa edecektir. Personel kendisine verilen iş dışında ehliyet ve koşullarına uygun diğer bir işte belirlenen sürede işveren tarafından görevlendirilebilir.

• İşveren, Personeli İşverene ait başka mahalledeki işyerinde çalıştırabilir. Bu durumda Personelin ücretinde ve haklarında herhangi bir değişiklik olmayacaktır. İşyerinin İl ve İlçe hudutları içinde kısmen veya tümüyle yer değiştirmesi halinde Personel, herhangi bir hak talep etmez.

• Personel bütün bu hususları şirkete karşı kati şekilde kabul ve taahhüt eder. Aksi halde brüt maaşının 12 katını tazminat olarak öder. Bu bedel personelin hak edişlerinden otomatik olarak mahsup edilir.

• Personel tarafından talep edilen senelik ücretli izinler, İşveren’in iş yoğunluğuna göre uygun zamanlarda ve ancak her halükarda İş Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca kullandırılır.Mazeret izinleri yılda 7 günü aşmayacak şekilde kullanılacaktır.Bu süreyi aşan mazeret izinleri,senelik ücretli izin süresinden düşürülecektir.Aynı şekilde işe geç kalınması durumunda,bu süreler toplanmak suretiyle denkleştirme sisteminde varsa fazla mesailere veya yıllık izinlerine mahsup edilecektir. Personel, sözleşmeyi süresinden önce haksız olarak fesh etmesi halinde işverenin bizzat kendisine vermiş olduğu eğitim, seminer ve benzer giderlerinin de tamamını işveren tarafından talep edilmesi halinde derhal geri ödeyeceğini, beyan, kabul ve taahhüt eder.

Haber: Esra Koçak/Ankara


 


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome