Tonya Halkı Direniyor

26 Nisan 2013 Cuma 14:16:46

Trabzon’un Tonya İlçesi'ne yapılması planlanan Çimento Fabrikası'nın bölgeye ve doğaya vereceği zarar oldukça büyük.


Düzköy’ün Çayırbağı Beldesi, Gülcana Mahallesi ve Abanohor Mahallesi'nde bulunan doğa harikası Çayırbağı Beldesi’nin simgesi Şahinkaya, Çimento Fabrikası’nda ham madde olarak kullanılmak isteniyor. Bölgeye kurulacak taşocaklarıyla koca koca kaya parçaları dinamitlerle patlatılarak yok edilecek. Kayanın etrafında bulunan 400 yılda yetişen nadir Ladin Çam ağaçları ise kesilerek bölgede çevre tahribatı yapılacak.

Av. Çelik: "16 tane taşocağı kurulmak isteniyor"
Tonya’ya kurulacak çimento fabrikasının tahribatının çok büyük olacağını belirten Trabzon Barosu Avukatları'ndan Nedim Şenol Çelik, “Çevre Bakanlığına sunulan ÇED raporunu okudum. Beş bin sayfayı aşan ekleri incelediğimde, çimento fabrikasının dışında bölgeye 16 tane de taşocağı yapmak için ruhsat alındığını gördüm. Bu raporlara göre Şahinkaya ve bölgede bulunan ormanlar tamamen yok edilecek” ifadelerini kullandı.

Tarım ve hayvancılıkla geçinen Tonya halkı ise, “Dinamit patlamalarıyla ölüm tehlikesi altında yaşamak istemiyoruz!” diyerek isyan ediyor. Tonya halkı, “Kurulacak çimento fabrikası ile yeraltı suları kimyasallarla kirlenecek, hayvanlarımız içtiği sudan yediği ottan zehirlenecek. Şahinkaya’ya kurulacak taş ocakları ile koca kaya parçacısı acımasızca yok edilip, 109 bin ağaç kesilerek ormanlar yok edilecek” diyerek ilk günden bu yana mücadele ediyor.

Tonya Halkı, defalarca eylemler, etkinlikler yaparak alanlara çıktı. EMBA Şirketi'ne seslerini duyurmaya çalışan Tonyalılar, eylemlerinde “EMBA Tonya'ya Gelma!' , 'Ne Fabrika, Ne taş Ocağı Yaşasın Tonya'nın Tereyağı!' slganları attı. Tonya halkı defalarca , 'İnekler çimento yiyemezler ki!' dövizleri taşırken, 'Gel Deduk Gelmedun, Biz Gelduk!' , 'Tonya'da Taş Ocağı ve Çimanto Fabrikası İstemiyoruz!' dövüzleri taşıdı.

Tonya Mücadelesi Ankara'ya Taşındı
Çimento fabrikası'nı yapmak isteyen EMBA şirketine sitemleri bitmeyen Tonyalılar, son olarak da haklı mücadelelerini Ankara'ya taşıdı. Mücadeleyi sürdüren Tonya halkı Ankara'ya gelerek 'Bakana gel deduk gelmedun, biz gelduk!' dedi.

Tonya Çevre Platformu'nun çağrısıyla Ankara'ya gelen Tonya halkı, Kızılay'da horonlar oynayarak çimento fabrikasına karşı isyanlarını dillendirdiler. YKM önünden Meclis'in Dikmen kapısı önüne yürüyen Tonya Halkı, 'Çimentoya ve Taşocaklarına Hayır!' tişörtleri giydi, isyanlarını horona taşıdı.

TONYALI TEYZELER NELER DİYOR?
"Gel deduk gelmedun, biz gelduk"
70 yaşındaki Yeter Sürül, “Biz kayamuzu vermezuk. Buraya gelmayun, kayaya gelmayun” derken, “çimento fabrikasını yapmak isteyen EMBA Yönetim Kurulu Başkan vekili Mete Bülgün, Tonya’ya yapılacak çimento fabrikası için yaptığı bilgilendirme toplantısında, “Bu yatırımın artık geri dönüşümü yok. Yani birisi çıksa beni anlımın ortasından vursa, gene bu yatırım yapılacak bunun çaresi yok” demiş. Bize mi sormuş” diyor.

Nurden Günaydın: “Sığırcıklarımıza bakıyoruz. Sütlerini satıyoruz. Öyle geçiniyoruz. Bizi kanser etmek istiyorlar. Biz topraklarımızı vermeyük. Ben kendüm de yetüm yetiştim. Döndüm yetimlerimiz büyüttüm. 30 yaşında 5 çocukla dul kaldım. Çocuklarımı kara lahanayla, mısırla, patatasle büyüttüm. Biz topraklarımızı asla vermeyük. Bu hükümet isimlerini dahi bilmediğim adamların değil. Bu hükümet hepimizin, bizim için değil mi? Onların hükümeti mi, bizim kimsemiz yok mu? Babamızın dedelerümüzün mezarlarını bekliyoruz. Gidecek başka yerümüz yok. Erkeklerimizi belaya koymayuk, orakla adam keserük. Ben onları vururum”

Fatma Günaydın: “Satacaklarmış topraklarımızı, herifler hiç birşeye katılmıyor. Herşeyi kadınlar yapıyor. 180 bin ağaç keseceklermiş. Bakan Bayraktar, gitsin babasının topraklarında yapsın fabrikayı. Biz orayı verurmuyuk. Kanlarımız karışmış oraya. Biz analarımız orada kan davasını bitirdik. Herkes siperde bakliyor. Geleni vururlar. Kim ödeyecek bunun bedelini. Meramızı satıyorlar da bize söylemiyorlar. Başımızı sokacak bir evi zor yaptık biz. Herkes siperde bakliyor. Benim evimin tam dibinden fabrika başlayacakmış. Nereye gideyum?”

Havva Bahadır: “Bakan bizi ikna etmeden sattı oraları. Bakan sattı EMBA aldı. Bizi niye kimse sormuyor. Çimento Fabrikasının ardından 16 taş ocağı yapılacak. Bu halk ne olacak, düşünen yok ki. Köyde yaşamak kolay. Kendi kendinin ağası ve patronusun. Ben 35 yıldır orada yaşıyorum. Elimizden toprağımızı almaya çalışıyorlar. Onlar gelmedi biz geldik.”


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome