Türkiye Ortadoğu Bataklığında Boğuluyor

31 Ağustos 2013 Cumartesi 02:48:22

Suriye’ye askeri bir müdahale planlarının yapıldığı günlerden geçiyoruz. AKP hükümeti, pek çok ülkenin temkinli tutumuna karşın askeri müdahalenin en hararetli savunucusu durumunda.


Türkiye Ortadoğu Bataklığında Boğuluyor

ABD Dış işleri Bakanı J.Kerry’in sınırlı müdahale açıklamasının ardından konuşan Erdoğan, sınırlı müdahale yetmez rejim değiştirilmeli, diye konuştu. Uluslararası dengeler de oldukça karmaşık bir hal almış durumda. İngiltere’den müdahale kararı çıkartılamadı. Almanya ittifakta yer almayacağını açıkladı.

Bütün bu karmaşık durumu, Suriye’deki gelişmeleri yakından izleyen gazeteci yazarlar Mustafa Kemal Erdemol ve İbrahim Varlı ile konuştuk.

Mustafa Kemal Erdemol
Suriye’de Denge Esat’a Dönmüş Durumda

Savaşta denge Esad lehine dönmüş durumda. Çünkü Esad, son altı ayda hem diplomatik hem de Asker bi çok başarı kazandı. Bunun son somut örneklerinden biri; Esad’ın Cenevre Konferansı’na gitmeyi kabul etmesidir. Bir başka örnek ise Esad’ın etrafındaki kimi ülkelerle yeni sınır anlaşmaları yapıyor oluşudur. Esad, katı bir Suriye karşıtlığı gösteren Ürdün ile bir anlaşma yaparak, sınırlarını birlikte korumaya başladı.

Aslında Suriye’de tam olarak bir iç savaştan bahsedemeyiz. Çünkü ülkenin Türkiye sınırındaki köyleri dışında çatışmaların sürdüğü bir yer yok. Şam Ordusu, büyük şehirleri geri almış durumda.

Suriye’de kimyasal silahın Esad tarafından kullanıldığı iddiası ve ABD’nin “Kırmızı çizgi” açıklamalarına karşın herkes BM’den gelecek raporu bekliyor. Çünkü Suriye’de silah patlatacak güçten yoksun. Irak’a yapılanın Suriye’ye yapılması mümkün değil; İran, Rusya gibi devletlerin ve Lübnan Hizbullah’ı gibi örgütlerin destekleri Şam’ın yanında, bu da hem ABD’nin hem de emperyalist devletlerin hareketlerini sınırlandırıyor. Çünkü Suriye, Irak’ın işgalci bir kuvvet olarak Kuveyt’e girmesi gibi bir durumda değil, kendini savunma konumunda.

ABD’nin Savaşa Girmek Gibi Bir İsteği Yok

Bana sorarsanız ABD’nin Suriye’yle savaşa girmek gibi bir isteği yok. ABD, kimyasal silah iddialarına karşı standart doktrinini uygulamaya koyarak bir açıklama yaptı. Zaten Suriye’ye müdahalenin ABD bütçesi açısından sorunları var, Obama Amerikan Senatosunda kendi muhaliflerine koz vermeyi göze alarak müdahale tartışmalarını geçiştiriyor.

ABD Genelkurmayı ise yaptığı açıklamada, Esad muhaliflerine neden destek verelim, muhalifler ABD’nin çıkarlarını korumak için uygun değiller, dedi. Savaş makinesinin başı böyle bir açıklama yapıyorsa, büyük ölçekli bir müdahaleden bahsetmek çok doğru olmaz.

Türkiye Ortadoğu Bataklığında Boğuluyor

Türkiye’nin tutumu tek kelimeyle rezillik, Ortadoğu bataklığına batmış durumda. Çünkü AKP, mezhepçi bir politika izliyor ve bunu Arap Birliği’ne rağmen yapıyor.

Benim en büyük çekincem; ABD’den çok Türkiye’nin Suriye ile çatışma haline girmesidir. Çünkü çatışmaların sürdüğü tek bölge Türkiye sınırıdır.


İbrahim Varlı
Esat Suriye’ye Hakim Durumda

Bugün için Suriye’de bir dengeden bahsetmek mümkün değil. Son sekiz-dokuz ayda Esad güçlenerek ülkenin birçok yerini geri aldı. Türkiye sınırındaki irili ufaklı bazı kasabalar dışında, kurtaramadığı herhangi bir büyükşehir yok.

Şubat ayıyla birlikte Şam Ordusu muhaliflere karşı yürüttüğü savunma politikasını da değiştirdi, taarruza geçti. Sayılarının beş ila onbin arasında oluğu iddia edilen güçlerin saldırısına karşı saldırı yaparak, Esad inisiyatifini arttırdı. Bu durum dengeyi Esad lehine çevirdi. Bu adımdan sonra Şam Ordusu’nun hedefi Halep üstüne yürüyerek orayı da geri almak olacak. Şam’ın bu tavrının muhalifler ve ABD üzerinde yarattığı bu korku yüzünden de bugün konuşulan senaryolar devreye sokulmak isteniyor.

Cenevre Öncesi ABD Hamle Yapmak İstiyor

Rejimin inisiyatifini günden güne arttırması ve Cenevre Konferansına eli güçlü olarak girecek olmasının etkisi var. Bir türlü yapılamayan konferans öncesinde muhalifler neredeyse etkisiz hale geldi. ÖSO dedikleri şey tamamen bitti; buna karşın öne çıkarılan El-Nusra gibi hareketlerin de önemli bir ağırlığı yok. Böyle olunca Şam, Cenevre’ye güçlü girecek ve bu ABD’nin çıkarları için uygun değil. Yani tartışmalardaki asıl amaç, konferansta Şam’ı kırarak, muhalifleri masaya güçlü oturtmak.

PYD Rejimle De İlişkisini Sürdürüyor

Açık söylemek gerekirse Kürtler, Suriye iç savaşında “üçüncü yolu” tercih ediyorlar. PYD lideri Muslim, biz bu savaşın tarafı olmayacağız, kendimizi herkese karşı savunacağız, dediği bir açıklama yayınladı.

Kürtler, özellikle küresel güçlere karşı da temkinliler, çünkü kendilerini yarı yolda bırakabileceklerinin farkındalar. Buna karşın rejimle de ilişkilerini sürdürüyorlar. Yaptıkları açıklamalarda, bölgedeki birinci amaçlarının Rojava’da yaptıkları devrimi büyütmek olduğunu söylüyorlar.

AKP, Suriye’de Yeni Bir Irak Yaratmak İstiyor

Türkiye’nin tutumu kendine biçilen rolü aşarak, savaşçı bir hal alıyor gitgide. Bu konuda izlediği politikada kendi taşeron rolünü bile aşmayı göze alıyor, çünkü Şam’ın düşmesinin kendi rolü üzerinde olumlu bir etkisi olacağını düşünüyor.

Ancak Davutoğlu’nun, ABD ve Arap ülkeleriyle yaptığı görüşmelerden istedikleri sonuçları alamadığını da görüyoruz; yaptıkları görüşmelerin sonuçları oldukça yetersiz. Buna rağmen AKP, yapılacak kısmi saldırıyı bile ürettiği tezlerin doğrulanması için onaylıyor.

Zaten Suriye’ye müdahaleyi yeni bir Irak yaratma isteği olan üç beş parça yapı istiyor. Başka bir alternatifleri de yok, çünkü merkezi iradeden yoksun ve parçalı yapı olmadan sürekliliklerini koruyamıyorlar. Mısır’da İhvan’ın durumu bunun en net örneğidir. İhvan, ABD’den kazık yiyeceğini anladığında kendi dinamiklerini harekete geçirmişti; Suriye’de de yaşanacak benzer durum bütün masa başında yapılan bütün planların altüst olması anlamına gelir.


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome