Üniversiteye karşı karalama kampanyası başlatıldı

3 Ocak 2013 Perşembe 10:27:46

Yaşanan süreçte, bazı üniversitelerin rektörlükleri ise, Erdoğan ile paralel açıklamalar yaparak ODTÜ Rektörlüğü'nü kınamıştı. Hacettepe Üniversitesi Araştırma Görevlisi ve Eğitim Sen Ankara 5 Nolu Şube Başkanı Şadiye Can Gül, üniversiteler üzerindeki baskıyı ve yaşanan sorunları değerlendirdi.


Eğitim Sen 5 Nolu Şube Başkanı Şadiye Can Gül, Türkiye'de üniversitelerin içini boşaltan bir eğitim sistemi olduğunu belirterek, "Öğrenciler sadece YÖK'ü veya Başbakan Erdoğan'ı protesto etmiyor. Bu öğrenciler ülkede yürütülen eğitim sistemi ile savaş politikasını da protesto ediyor. Buna karşın Başbakan Erdoğan'ın yönlendirmesiyle akademisyenler ve öğrencilere karşı karalama kampanyası başlatıldı" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Göktürk-2 uydusunun fırlatma törenine katılması sırasında ODTÜ'de öğrencilerin Erdoğan'ı protesto için yaptıkları yürüyüşe polis müdahale etmiş, müdahale sonrasında Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda ise, öğrenciler ve akademisyenler hedef olarak gösterilmişti. Bunun üzerine 21 Aralık günü ODTÜ'de yaşananlardan dolayı 12 öğrenci gözaltına alınarak çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı. Yaşanan süreçte, bazı üniversitelerin rektörlükleri ise, Erdoğan ile paralel açıklamalar yaparak ODTÜ Rektörlüğü'nü kınamıştı. Hacettepe Üniversitesi Araştırma Görevlisi ve Eğitim Sen Ankara 5 Nolu Şube Başkanı Şadiye Can Gül, üniversiteler üzerindeki baskıyı ve yaşanan sorunları değerlendirdi.'Üniversitelerin temel amacı farklı'
AKP hükümeti tarafından birçok yerde açılan üniversitelerde istihdam alanı sağlanmamasını eleştiren Gül, üniversitelerin temel amacının farklı olduğunu ifade etti. Gül, "Üniversiteye baktığımız zaman sanki tüm bireyler üniversiteye girince meslek sahibi olacakmış anlayışı sunuluyor" dedi. Binası olmayan üniversitelerin açılmasına tepki gösteren Gül, "Orada olan üniversite öğrencileri nerede barınacak? Nasıl bir üniversite yaşantısı sağlayacak? Öğrencilere bu olanaklar sağlanmıyor" dedi.

'Eğitim içi boşaltılarak öğretime dönüştürülüyor'
AKP'nin 10 yıllık iktidarı sürecinde vakıf ve devlet üniversitelerinde sayının arttığına dikkat çeken Gül, "Eğitimin ya da üniversitelerin içeriği boşaltılarak, değersizleştirildiği ortaya çıkıyor. Çünkü siz öğrencilerin derse girip ardından da sınavlara girmesine dayalı anlayışı yayıyorsunuz. Oysa üniversiteler öğrencilerin dünyaya bakış açılarının geliştiği ortamdır. Orada kendi düşüncelerini özgürce söyleyip farklılıkları ile yaşayabilirler" dedi. Eğitim alanında yaşanan sıkıntılara değinen Gül, "Okula gittiğinizde dersiniz yok, hoca yok. Herhangi bir kütüphaneye gittiğinizde araştırma yapamıyorsunuz. Hocanızın da size sunduğu başka alternatifi yok. Sadece konuştuklarını yazarak bir üniversite eğitimi veriyorsunuz ki o eğitim temelinde öğretime dönüyor. Bu açıdan da aslında daha çok içeriği boşaltılarak eğitim veriliyor" şeklinde konuştu.

'Muhalif olduğunuz zaman bu ülkede sesinizi duyuramıyorsunuz'
ODTÜ'de yaşanan olaylara ilişkin değerlendirme yapan Gül, yaşanan olaylardan öğrencilerin sorumlu tutulmasına tepki gösterdi. Gül, "Sanki oradaki uydunun fırlatılmasına karşı çıkıldığı gibi bir izlenim vardı. Yapılan uygulamaya konulan YÖK Yasa Tasarısı ve savaş politikalarına karşı çıkmaktır. Savaşı istemeyen öğrenciler de var bu ülkede. Muhalif olduğunuz zaman siz bu ülkede sesinizi duyuramıyorsunuz" diye vurguladı. ODTÜ'de Başbakan'ın geldiği zaman öğrencilerin kendilerini ifadeye etmeye çalıştıklarını dile getiren Gül, "Öğrencilere doğrudan güç kullandığı zaman tepkisel bir şekilde onlar da reaksiyon gösteriyor. Sanki öğrenciler oraya zarar veriyormuş gibi bir izlenim yaratılmaya çalışılıyor" dedi.

'Karalama kampanyası başlatıldı'
ODTÜ'deki olaylarda polislerin hazırlıklı gittiğinin altını çizen Gül, "Düşünsenize oraya 3 bin polis ile gidiyorsunuz. Bu polislerin yanlarında silahlar ve gaz bombaları var. Öğrencilere tazyikli su sıkıyorsunuz" diye konuştu. ODTÜ'nün hedef haline getirilmesine tepki gösteren Gül, "İnsanlar özerk bir kurumda şiddete başvurmadan açıklamalarını yaparak tepkilerini ortaya koymaya çalışıyor. Ancak siz oraya gidip polislerinizle insanları galeyana getireceksiniz. Bunun yanı sıra Başbakan Erdoğan'ın yönlendirmesiyle akademisyenler ve öğrencilere karşı karalama kampanyası başlatıldı. Bu çok acıdır. Başbakan Erdoğan, YÖK Yasa Tasarısı'yla farklı düşünmeyen, muhalif olmayan insan modeli yetiştirmek için bunu yapıyor" dedi.

Röportaj: Gülsen Aslan/DİHA


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome