İtalya'da 1 Milyon İnsan Sokakta- Deniz E.Doğru

31 Ekim 2014 Cuma


Dünya ekonomisi toparlanıyor, İtalya’da 1 milyon insan kutlamalar için sokağa dökülüyor

Dünya ekonomisinin “toparlandığı, iddiası efsane olarak devam ediyor (ya da “acele etmeyin, toparlanacak, toparlanmak üzere, elbet bir gün toparlanacak” diyorlar). Efsane, çünkü kimsenin “toparlanmayı” gördüğü yok, mitolojik bir hayvan çünkü “toparlanma”. İnsanlar (zenginler hariç), toparlanmayı göremiyor ama krizden bu yana hayatın çok zorlaştığını, sermayenin krizi kendine yontarak aşmak için çalışanlara hayatı daha da katlanılmaz hale getirmeye çalıştığını görüyor. Görmekle, durup bakmakla kalmıyor. 25 Ekim’de, İtalya’da işçi sendikası CGIL’in çağrısı ile Roma’da 1 milyon insan hükümetin çalışma hayatında reform planlarını protestor için eylem yaptı. Dünya ekonomisi toparlamanın eşiğinde iken bu kadar insana, rahat batmış olamaz.

İşçi atarsak krizden çıkarız...
Krizin çıktığı 2007’den bu yana, Euro Bölgesi’nin üçüncü büyük ekonomisi İtalya’da milli gelir yüzde 9 azaldı. İşsizlik yüzde 12’den fazla, gençler arasında işsizlik yüzde 44.2. Merkez sol Demokrat Parti’den (DP) Başbakan Renzi’nin “ekonomik krize” bulduğu dahiyane çözüm (ki hiç özgün değildir), patronların çalışanları işten atmasını kolaylaştıracak “reformlar” yapmaya yeltenmek. “Herkes için iş, iş güvencesi istiyoruz. Buradayız ve hiç bir şeye gitmiyoruz. Greve çıkacağız, hükümet geri adım atana kadar da mücadele sürecek” diyor CGIL başkanı Susanna Camusso. Havayolu ve metro çalışanları bir günlük greve gitti. 14 Kasım’da Alitalia ve Easyjet çalışanları iş bırakma eylemi yapacak. CGIL 8 Kasım’da kitlesel bir eylem daha düzenleyecek. DP’nin sol kanat vekilleri de eyleme katılınca, “ne oluyor DP bölünüyor mu?” muhabbetleri başlamış. Roma’da eylem olurken Renzi bir kısım DP’li ile Floransa’da “çalışma ve yatırım ortamı” toplantısı yapıyor, DP’liler Roma eylemi ile Floransa toplantısının aslında birbiri ile “zıt şeyler olmadığını” iddia ediyor. Başbakan yardımcısı Alfano, klasik bir siyasetçi kazmalığı ile cevap veriyor: “Sendikalar istihdam yaratacak reformlara karşı çıkıyor. Onlar geçmişi savunuyor, biz gençlerimiz için bir gelecek kurmaya çalışıyoruz”. Hükümetin kemer sıkma politikaları altında ezilen emekçiler ve sendikacılar “reformlarla birlikte” işçiler mevcut kazanımlarını da kaybedecek diyor. CGIL, Renzi’nin 1980’lerde sendikalara saldıran Margaret Thatcher’a benzediğini söylüyor.

Ekmek yoksa pasta yiyin, o da yoksa hiçbir şey yemeyin

IMF, liberaller, yönetenler/sermaye yakın zamana kadar iyimserlikten ölecekti: “dünya ekonomisi toparlanıyor, uçuşa geçiyoruz az kaldı” falan filan. Hiçbir öngörü (propaganda maksatlı ve uydurma olduğu için) tutmadı. IMF bu yıl üç kere dünya ekonomisi için büyüme tahminini indirmek zorunda kaldı. Avrupa ekonomileri sürünmeye devam ettikçe, gelişmekte olan piyasalar dedikleri çevre ülkeler, Çin’de büyüme yavaşlayınca, IMF başkanı Lagarde “Euro Bölgesi’nin durgunluğa düşme ihtimali yüzde 40” deyiverdi. Kötü oldu tabii ama “o olmazsa bu var” moduna çabuk geçtiler: “Tamam, dünya batıyor olabilir ama Amerika’da durum harika”. Büyüme rakamları ile bakıldığında ABD ekonomisi Avrupa’ya göre “daha iyi durumda” diyorlar. Bu “iyilik hali” nasıl bir şey? Şöyle: 2007 ile kıyaslandığında ortalama hanehalkı geliri yüzde 8 daha düşük, emek gücüne katılım oranı son kırk yılın en düşük seviyesinde, kriz başladığından bu yana part-time çalışan Amerikalı sayısı yüzde 54 arttı, kriz döneminde istihdam edilenlerin ücretleri kriz öncesine göre yüzde 23 daha düşük, en zengin yüzde 1 toplam servetin yüzde 74.6’sına sahip. Bu bir “toparlanma” hali. “Bu en iyi haliniz, şükredin toptan ölmediniz, sürünüyorsunuz en fazla” diyorlar. Bu esnada, Renzi’nin fikir anası Thatcher’in memleketi İngiltere’de, düşük ücretle çalışmak zorunda olan işçi sayısı 5 milyona ulaşarak rekor kırıyordu. Geçen sene “düşük ücretle çalışmak zorunda kalan” kitlesine 200,000 kişi daha eklenmiş. Düşük ücret, saatlik 7.69 pound’un altında kalan ücret (ortalama ücretin üçte ikisinden daha az ücret) olarak tanımlıyorlar. Geçenlerde Muhafazakar Parti’den eski bankacı-yeni bakan Lord Freud ise, “engellilere asgari ücretin altında ücret vermek lazım” dedi. Freudian dil sürçmesi değil, gerçekten de dedi. Engelliler arasında işsizlik oranı yüzde 50. Hem Lord hem de kafası kötü işleyen Freud, İngiltere’nin sosyal güvenlikten sorumlu (bu durumda “sorumsuz”) bakanı.

OECD ülkelerinde insanlar yiyecek almakta zorlanıyor. Gallup araştırmasında şu soru soruluyor: “Son on iki ayda yiyecek alacak para bulamadığınız oldu mu?” OECD genelinde çocuklu aileler içinde “evet” diyenlerin oranı yüzde 21. 2007’de yüzde 15 imiş. Türkiye’de bu soruya “evet” diyenlerin oranı yüzde 50, ABD’de de yüzde 23, Yunanistan’da yüzde 28.

İtalya gibi Fransa’da pek hoş olmayan bir durumda, kendi krizlerinden çıkmak için AB’yi takmamaya, Brüksel’in politikalarının dışına çıkmaya çalışıyorlar. AB’nin koyduğu bütçe açığı hedefini tutturmak istemediklerini, özel tüketim harcamaları berbat düzeyde olduğu için kamu harcamalarını arttırmak zorunda olduklarını söylüyorlar. Bütçe takıntılı Almanya başta olmak üzere, AB bürokrasisi karşı çıkıyor. Ne yapıp edeceklerini bilmediklerinden, akla gelen her kombinasyonu deniyor, kendi koydukları kuralları çiğnemek zorunda kalıyorlar. Herkes kendi kapitalizmini kurtarmanın peşinde. Orada da böyle bir kavga devam ediyor.

 “Uzun dönem durgunluk” adını verdikleri bu evrenin (düşük büyüme, yüksek işsizlik, deflasyon riski, emekçilere saldırı ile devam eden) daha da süreceğini söylüyorlar; ki IMF, 2007’de başlayan krize “kriz” değil “büyük durgunluk” demeyi uygun bulmuştu. “Sermayenin durumu pek iyi değil, biz de doğal olarak size saldırmaya devam edeceğiz”, diyorlar. Onlar saldırdıkça, onbin, elli bin, yüzbin değil bir milyon insan sokağa çıkıyor. Yapabilecekleri kötülüklerin sınırı yok.
 
 


Diğer Yazılar

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome