Star'ın hedefi barış düşmanlığı

28 Ağustos 2012 Salı

Star, Suriye'ye emperyalist müdahaleye karşı barışın sesini yükseltenlere yönelik ilginç suçlamalarda bulundu. "Yerli Baasçıların hedefi Hatay'da mezhep kavgası" başlıklı haberinde çarpıtmalar yaparak ÖDP'yi hedef gösterdi


Star gazetesi, Hatay’da kalan 2 bin Suriyelilerle ilgili medyada karalama kampanyası başlatıldığını, bu kampanyanın arkasında “yerli Baasçı” unsurların olduğunu iddia etti. ÖDP ve İşçi Partisi’ni “Baas rejiminin Türkiye sözcülüğünü yapmak”la suçlayan gazete, bu iki partinin Hatay’da mülteci kamplarının boşaltılması için eylem yaptığını, bu eylemlerin ardından basında “mültecileri terörist gibi gösteren” haberlerin çıktığını, bu partilerin Hatay’da mezhep kavgasını hedeflediğini öne sürdü.

Birinci sayfada “Yerli Basçılar Hatay’ı geriyor” başlığıyla, iç sayfada ise "Yerli Baasçıların hedefi Hatay'da mezhep kavgası" başlığıyla yayımlanan haberde şu ifadeler kullanıldı: “Suriye’de Baas Rejimi’ne destek veren çevrelerin Hatay’da çıkarmaya çalıştıkları mezhep çatışması medyaya sıçradı. (…) Hatay’da kalan 2 bin mülteciye yönelik yoğun karalama kampanyası başlatıldı. Ancak Valilik ve Emniyet kaynakları iki gündür gazetelerde anlatılan Hatay’daki mültecilerle ilgili suçlamalar hakkında resmi şikayet olmadığını belirtiyorlar. Birkaç adli vakanın bilinçli olarak büyütüldüğünü belirten Hataylılar, İşçi Partisi ve ÖDP gibi partilerin kampların boşaltılması için eylem yaptığını, mülteci kamplarını ‘terörist kampı’ olarak niteledikleri, CHP’li bazı milletvekillerinin de provokatif açıklamalarla karışıklık görüntüsü vermeye çalıştığı görüşünü taşıyor.”

Hataylıların Değil AKP’nin Görüşü
Haberde, “Hataylıların görüşü” ifadesi kullanılmasına karşın, esnafla, Hataylı yurttaşlarla görüşülmemiş olması dikkat çekti. Haberde yalnızca AKP Hatay milletvekili Adem Yeşildal, AKP eski Hatay Milletvekili Mehmet Sılay ve SETA Vakfı Genel Koordinatörü Taha Özhan’ın demeçlerine yer verildi. SETA Vakfı, AKP’ye yakınlığıyla biliniyor. Vakfın eski başkanları arasında Cumhurbaşkanı Gül ile Dışişleri Bakanı Davutoğlu da bulunuyor.

Ciddi Bir Tedirginlik Var
Gazetenin bu iddialarına cevap ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş’tan geldi. Taş, Hataylıların huzurunu bozan, Hatay’ı geren unsurların, geceleri Suriye’ye girip savaşan ve sonra da geri dönen kişiler olduğunu vurguladı. Taş, şunları kaydetti: “Hatay’ın huzurunu bozanlar bunlar. Bunların devlet eliyle korunması, kollanması. Bunun verdiği güçle Hataylı yurttaşlara yönelik yarattıkları terör havası. Bu ciddi bir tedirginlik yaratıyor. Halk huzursuz, bu duruma tepki koymaya başladı.”

'Hani Hakimiyet Milletindi?'

ÖDP’nin insani ihtiyaçlar bakımından kamplara evet dediğini, ancak bu kampların saldırı/işgal üssü haline dönüştürülmesine karşı çıktığını belirten Taş, şöyle devam etti: “Örneğin Apaydın kampı. Bu kampa milletvekilleri sokulmadı. Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir değil mi, hani nerede hakimiyet, nerede millet iradesi? Millet iradesi kampa bile giremiyor, neyi saklıyorlar, neyi gizliyorlar?”

Türkiye’nin, cumhuriyetin ilanından bu yana ilk kez komşusu bir rejimin değiştirilmesine dönük olarak topraklarını kullandırdığına dikkat çeken Taş, “Devlet muhalifleri örgütlüyor, silahlandırıyor. Suriye’deki iç savaşı derinleştiriyor. AKP Suriye’deki iç savaşı derinleştirmekten vazgeçmelidir. AKP bu politikasıyla halkımızın ve ülkemizin başını belaya sokmaktadır” diye konuştu.

Önce Gidip Hataylılarla Konuşsunlar
Apaydın kampına girişlerine izin verilmeyen ve Star gazetesi tarafından provokatif açıklamalar yapmakla suçlanan CHP’li milletvekillerinden Süleyman Çelebi ise şunları söyledi: “Tek taraflı yayıncılık yaparak bize yönelik böyle yakıştırmalarda bulunanlar, önce oraya giderek orada yaşananları halkla konuşsunlar. O insanların taleplerine, çığlıklarına kulan versinler.Biz orada Hatay halkıyla birebir konuştuk, görüştük. Hastanedeki doktorundan, esnafına dek tüm toplumda ciddi anlamda bir tedirginlik var. Bunları görmemizi, duymamızı istemiyorlar. İşi başta noktaya çekmeye çalışıyorlar. Burada ciddi bir plan var.”

Hatay Halkı Baskı Altında
Çelebi, Star gazetesinin “Valiliğe ve emniyet birimlerine gelen şikayet yok” iddiasına ise şu yanıtı verdi: “Bize açıkça anlattılar, şikayet edemiyorlar, çünkü üzerlerinde çok ciddi bir baskı var. Yaşadıklarını bu nedenle kamuoyuyla paylaşamıyorlar. Paylaştıkları anda vergi denetimi vb. başka uygulamalar başlıyor, tehdit altındalar. Onların çığlığını duyurmak bize düşüyor. Ama bunları söyleyince, oradaki sıkıntıları dile getirince Baasçı oluyorsunuz.”

Türkiye Büyük Bir Kaosa Sürükleniyor
Çelebi, şöyle devam etti: “Yurtdışından gelen işçilerin sigortaları tehlikeli bölgeye gittikleri için 3 yıl iptal edilmiş. Belgelerini kamuoyuyla paylaşacağım. Almanya’dan gelen işçiler sigortaları iptal edildiği için tedavi olamıyorlar. Bu gerçekler ortadayken neyi konuşuyorlar? Bizi, milletvekillerini Apaydın kampına almıyorlar. Oradan çıkanlar bizi tehdit ediyor. ‘Ben burada eğitim yapıyorum’ diyor. Milletin meyve bahçesine girip meyvelerini yiyorlar. Alışveriş yapıp ücretini vermiyorlar, ‘Erdoğan ödesin’ diyorlar. Tek taraflı yayın yapanlar bu gerçekler duyulmasın, görülmesin istiyor. Böyle gazetecilik mi olur? Savaştan beslenen, savaşın kirliliğinden medet umanlar bu süreci aşamazlar. Biz Türkiye daha büyük bir kaosun içine sürüklenmesin diye uğraşıyoruz, derdimiz budur.”


Diğer Yazılar

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome