Alper Taş: Fikrimiz Halk Meclisleriyle Yönetmek

29 Mart 2014 Cumartesi 09:59:17

ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, BirGün gazetesine verdiği söyleşide, yerel seçimleri ve ÖDP'nin politikasını anlattı.


Alper Taş: Fikrimiz Halk Meclisleriyle Yönetmek

Taş, ortak bir iradenin çıktığı kimi noktalarda Belediye Başkanlıklarında seçime katıldıklarını belirtirken, ülke çapında katıldıkları Meclis üyeliklerine oy çağrısı yaptı.

Yerel seçimler, kendi anlamının ötesinde bir referanduma dönüşmüş durumda. Erdoğan, kaybettiği gücünü burada konsolide ederek kendini aklama arayışında. Genel anlamda seçimleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

AKP için sonun başlangıcı Haziran direnişiydi. AKP’nin iktidar gücünün kırıldığı noktada iktidar içindeki çelişkiler derinleşti. 17 Aralık, bu çelişkilerin bir çatışmaya dönüşerek iktidar blokunun tamamen dağıldığı bir süreci başlattı. Bu süreçte ortaya çıkan yolsuzluklardan savaş provokatörlüğüne varan belgeler Erdoğan’ın tüm yönetme gücünü ve meşruluğunu ortadan kaldırdı. Seçim sonuçları nasıl olursa olsun, AKP açısından sonuç çok da değişmeyecektir. Seçim sonrası çatışma daha da derinleşecektir. Şimdi, temel mesele AKP sonrasının nasıl kurulacağıdır. Devlet içindeki çatışmada bu doğrultuda şiddetlenecektir. Yerel seçim sonrasında asıl tartışılması gereken bu tablo karşısında muhalefet güçlerinin bugünkü durumu aşan bir gücü nasıl ortaya çıkaracağıdır.

Yerel seçimlerde, ÖDP’nin kimi noktalarda birleşik mücadele deneyimleri var, bunlar 30 Mart sonrasına neler taşıyacak?
Yerel seçimlerin özgünlüğüne uygun şekilde bir politika izlemeye çalıştık. Merkezi bir ittifak arayışına girmeksizin, yerellerin kendi özgünlüğünü göz önüne alarak yerel halk meclislerinin ortak program ve adaylarla seçimlere müdahale etme kanallarını yaratmaya çalıştık. Azda olsa kimi noktalarda bunlar başarılabildi. Tonya, Fındıklı, Avanos, Hopa, Kemalpaşa, Defne, Arsuz, Narlıdere, Ankara, Edirne bu anlamda birer deneyim alanı oldu. Bu zeminler, 30 Mart’la sınırlı olmayan bir iddiaya sahip. Öncesine de bakılırsa büyük oranda yerellerdeki mücadelelerin üzerine kurulan ortak meclislere dayanıyor. Bu noktalarda kazandığımız yerlerde, halkın yönetime katıldığı yerel yönetim deneyimleri yaratmaya çalışacağız. Ama asıl meselemiz halk meclislerini sokak sokak, mahalle mahalle yaygınlaştırarak halkın kendi kendini yönetme zeminlerini ve anlayışını geliştirmektir. Bu iddianın ortaya koyulduğu, sürecin bu anlayışla yürütüldüğü her noktada bugünden 30 Mart sonrasına taşan bir birikimi elde ettik. Ancak bu olumluluklarla birlikte bu zeminlerin daha da yaygınlaşmamış olmasını değerlendirmeliyiz ve bundan gerekli dersleri çıkarmalıyız.

ÖDP, bu noktalar dışında da Büyükşehire bağlı illerde Belediye Meclisi ve Büyükşehir olmayan illerde İl Genel Meclisi seçimlerine katılıyor. Buralara yönelik iddianız nedir?
Meclis seçimleri, Belediye Başkanlığı’nın gölgesinde kalıyor her zaman. Biz, Meclislere dikkat çekmeye çalıştık. Çünkü, özelikle son yasal değişikliklerle birlikte Belediye Meclisleri’nin yetkileri genişletildi. Belediye Meclisleri geniş yetkilerle donatılarak, şehir senatosunu dönüştürüldü. Meclisler, imar planlarından özelleştirmelere kadar pek çok konuda karar yetkisine sahip. Meclis üyeliklerine biz denetlemek için adayız. Mecliste alınan kararlardan, tartışmalardan halkın haberi, kimsenin haberi olmuyor. Meclisler kapalı devre çalışıyor. ÖDP, Meclisleri halka açıp halkın denetim ve katılım olanaklarını arttırmak için çalışacak. Meclislerdeki bütün tartışmaları açık kanallarda halkla paylaşacağız. Bu zeminleri halkın denetim ve yönetiminin parçalarından birisi haline getireceğiz. O yüzden, Meclis üyeliklerine dönük özel bir çağrıda bulunuyoruz.

Vaatlerimiz, projelerimiz yok bir Fikrimiz Var, başlığıyla yürüttünüz seçim dönemindeki kampanyayı. ÖDP’yi destekleyecekler, hangi Fikre güç vermiş olacak?
Evet, biz bir Fikrimiz var. Bizim Fikrimiz, 1979’da Karadeniz’in küçük güzel bir ilçesi Fatsa’da en zor koşullar altında halkın doğrudan yönetime katıldığı, bugün halen daha aşılamamış Fatsa’nın Fikri’dir.

Bu fikir, Gezi’de direniş içerisinde özellikle forumlar ve halk meclisleriyle yeniden hayat bulmaya başladı. Bizim Fikrimiz bu yönüyle, Fatsa’dan Gezi’ye halkın kendi kendini yönetme anlayışı, doğrudan demokrasi anlayışıdır.

Bizim fikrimiz katılımcı bütçeyi, geri çağırma hakkını, yerel yönetimlerin kamusal niteliğini savunan fikirdir.

Bizim Fikrimiz, bugün yaşanan ülke gerçekliğine soldan yana müdahale imkanlarını arttırmak için birleşik-ortak halk meclislerinin yaygınlaştırılmasıdır. Bu anlamda, yerel seçimlerde kısmen yaratılabilen deneyimlerin ışığında, ülke çapında bir birleşik bir direniş ve dayanışma ağının yaratılmasıdır.

Biz, kazandığımız tüm yerel yönetimlerde ve kazanmasak da yürüteceğimiz muhalefetle kamucu, ekolojist, cinsiyetçi olmayan, kardeşliğin geliştirildiği, halkın doğrudan yönettiği bir yerel yönetimler için mücadele etmeye devam edeceğiz. O yüzden biz muhalefetin, sokağın ve direnişin yani bu Fikrin güçlendirilmesi için ülke çapında Belediye Meclis ve İl Genel Meclisi seçimlerinde ÖDP’ye oy istiyoruz.

ÖDP Meclis Üyeleri Neler Yapacak
1- Belediye Meclisi oturumlarının halk açık olması için çalışacağız.
2- Belediye Meclisi gündemlerini, tartışmalarını bütün ortamlarda açık olarak paylaşacağız.
3- Meclisin karar alacağı konularda, halk toplantıları yaparak, halkın kararlarını Meclis’e taşıyacağız.
4- Belediye Meclisi oturumlarının internetten canlı yayınlanmasını, tüm oturumların video kayıtlarının belediyelerin sitelerinde ve diğer paylaşım sitelerine konulmasını sağlayacağız.


Belediye Başkan Adayları

Yerel Halk Meclisleri’nin ÖDP’den Adayları
Hatay Arsuz Belediye Başkan Adayı, İlhan Acar
Hatay Defne Belediye Başkan Adayı,  Malik Kılıç
Artvin Hopa Belediye Başkan Adayı, Enver Korzay
Hopa Kemalpaşa Belediye Başkan Adayı,  Şenol Çelik
Tunceli Mazgirt Belediye Başkan Adayı, Tekin Türkel

Yerel Halk Meclisleri’nin Bağımsız Ortak Adayları
Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, Özcan Kaya Güvenç
Edirne Büyükşehir Belediye Başkan adayı, Ayten Eren
İzmir Narlıdere Belediye Başkan Adayı, Gülseren Sönmez
Muğla Fethiye Belediye Başkanlığı Eşbaşkan Adayları, Suat Selvi ve Nermin Erdoğan

Yerel Halk Meclislerinin CHP’den Ortak Adayları
Nevşehir Avanos Belediye Başkan Adayı, İsmet İnce
Trabzon Tonya Belediye Başkan Adayı, Hasan Kalyoncu
Rize Fındıklı Belediye Başkan Adayı, Mahmut Bozkurt

ÖDP Adayları
Uşak Belediye Başkan Adayı, Fadime Genç
Kırşehir Belediye Başkan Adayı, Yaşar Çoban
Muğla Bodrum Belediye Başkan Adayı, Mehmet Çilşal
İstanbul Silivri Belediye Başkan Adayı, Nurdoğan Özgür
Tokat Niksar Yazıcık Belediye Başkan Adayı, Aziz Gör


 


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome