Ankara'da halk YSK binalarını kuşattı!

1 Nisan 2014 Salı 14:43:00

Ankara'da dün başlayan sayımar devam ediyor. Ankara’da çok sayıda bölgeden sandık tutanaklarındaki sayılar ile YSK’ye girilen sayılar arasında farklılıklar saptanınca halk YSK önüne geldi.


Ankarada halk YSK binalarını kuşattı!

01 Nisan 2014

Ankara'nın çeşitli noktalarında halkın sandıkları bekleyişi sürüyor.

saat 17.03
Polis YSK önünü çembere alarak kimseyi YSK'ya yaklaştırmıyor. Halkın tepkisi ise büyük. Evlerin balkonundan alkışlarla polisin saldırısını ve YSK'nın önüne konuşlanması semt sakinleri tarafından protesto ediliyor.

saat 16.04
YSK önünde müdahale başladı. Polis TOMA'lardan gaz ve tazyikli su sıkıyor

saat 15.57
YSK önüne TOMA'lar geldi. Polis kitlenin dağılması için anons yapıyor. Polis saldırı hazırlığında

saat:15.25
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, CHP’de tutanaklar üzerinde yapılan inceleme sonucunda Ankara’da 35 bin oy fark tespit ettiklerini açıkladı.

Günaydın Genel Merkez’de yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Ankara’da 12 bin 234 sandıkta oy kullanıldı. Dün itibariyle 1 milyon 408 bin AKP,  1 milyon 385 bin CHP idi ve aradaki fark da 22 bin. Bu sabah itibariyle YSK internet sitesine göre AKP 1 milyon 416 bin, CHP 1 milyon 384 bin oya sahip. 32 bine yakın bir oy farkı var."

saat:14.30
Ankara'da seçime itiraz eden CHP'nin çağrısı üzerine halk YSK önlerini terk etmiyor. Ankara Mithatpaşa Caddesi trafiğe kapandı. Halk oyların sayımını bekliyor.

Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi önünde ise halkın bekleyişi de polisin TOMA ve panzerlerle bekleyişi de sürüyor.

Sosyal medyada ise çok sayıda şaibeli oy birleştirme tutanakları yayınlanıyor.

Ankara'daki seçimin akıbeti, bir dizi yasal süreç sonunda belli olacak. Siyasi partiler, adaylar ve seçmenler şaibeli olduğunu iddia ettikleri seçim sonuçları için, sırasıyla, ilçe seçim kurullarına, il seçim kurullarına ve Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) kademeli olarak başvurabiliyor.

Mansur Yavaş twitter'dan yaptığı açıklamada "Bugün ilçe seçim kurullarına ve il seçim kuruluna başvurumuzu yapıyoruz. Usulen bu aşamalardan sonra YSK devreye girecek. Duyarlı kardeşlerim, YSK ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde sakin ve itidalli olun.Demokratik tepkilerimizin ölçülü ve düzeyli olması önemli. Sevgili hemşehrim, şu anda YSK'ya intikal etmiş bir başvurumuz yok. Lütfen haklıyken haksız duruma düşmeyelim. Tekrar ediyorum; her türlü provokasyona karşı çok dikkatli olalım. Birinizin bile burnunun kanaması beni derinden üzer." dedi.


31 Mart Pazartesi

saat 00.44
Ankara'da bir usulsüzlük örneği: Toplam geçerli oy: 173 - AKP'nin aldığı oy 185saat 23.40

Necla Kızılbağ önündeki bekleyiş sürüyor. Mithatpaşa'da YSK önünde yükselen "hırsız var" sloganları burada da yankılanıyor. Lisede kimi oyların hala sayılmadığı iletildi. YSK çevresinde bazı bölgelerde elektrik kesintisi yaşanıyorsaat 23.24
Çankaya'nın oylarının sayıldığı Necla Kızılbağ İlkokulu önünde de bekleyiş sürüyor. Dün geceden itibaren sayımın başında nöbet tutan Ankara halkı oylarına sahp çıkıyor

saat 23.21
Ankara'da Mithatpaşa yolu trafiğe kapatıldı.

CHP Genel Merkezi'nden yarın İstanbul'daki sayıma da itiraz yapılacağı bilgisi geldi.

saat 23.00
Mansur Yavaş adına bulunan 17 bin oyun YSK'ya getirildiği iletiliyorBugün gün içinde Mansur Yavaş twitter hesabı üzerinden Ankara'da sayılmayan oylara ilişkin açıklama yapmıştı. Açıklamada Yavaş, "İstanbul gibi bir metropolün sonuçları saatler öncesinde belli olurken Ankara'nın seçim sonuçlarının sabaha kadar girilmemesi skandaldır. Ankara seçiminin iradesi malesef sonuca yansımamıştır. Gün boyunca gelişmeler hakkında bilgi vereceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

saat 22.43

YSK önünde "hırsız Tayyip Erdoğan sloganları atılıyor. Polis helikopteri YSK çevresinde dolaştırılırken, YSK içinden Mansur Yavaş'ın aldığına dair haberler iletiliyor.

saat 22.40
CHP Genel Merkezi'nde oluşturulan merkezde, YSK seçim sonuç sistemine giren tutanak sonuçları ile, vatandaşların ellerindeki tutanak sonuçları karşılaştırılmaya başlandı. Şimdiye kadar yapılan karşılaştırmalarda çok sayıda tutarsızlık belirlendiğini söyledi.

YSK binası önünde vatandaşlar, seçim hilelerini protesto ediyor

Çankaya'da 268 sandık, Yenimahalle'de 71 sandık var. CHP'nin Ankara Çankaya'da tutanaklı oy sayısı 425 bin, YSK'nın girdiği rakam ise 386 bin.


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome