Artvin'de madene karşı mücadele sürüyor

25 Eylül 2014 Perşembe 15:14:44

Artvin'de Yeşil Artvin Derneği madencilik faaliyetiyle ilgili yaşanan son süreci aktaran bir basın açıklaması gerçekleştirdi.


Valilik önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını Yeşil Artvin Derneği adına Neşe Karahan yaptı.

Karahan açıklamasında şu ifadelere yer verdi ; "Bildiğiniz üzere Cerattepe bölgesinde hukuksal süreçleri devam etmekte olan iki ayrı projeden söz edilmektedir. bunlardan ilki 31.8 hektarlık alanda projelendirilen ''Kapalı Galeri Bakır Madeni'' projesidir. Bu proje ile ilgili ÇED Olumlu kararı verilmiş ve bu kararın iptali için Rize İdare Mahkemesinde tarafımızdan 281 gerçek ve tüzel kişi ile dava açılmıştır. bu dava halen devam etmekte olup son gelişmeler aşağıda anlatılacaktır.kinci proje ise Kafkasör'ün hemen üzerinden başlayan 19.8 hektarlık alandaki ''Açık İşletme Altın'' projesi olup, Artvin valiliği tarafından ÇED Gereklidir kararı verilmiş, ilgili maden şirketi tarafından ÇED süreci devam ettirilmektedir. Ankara'da 22 Eylül'de yapılan kapsam belirleme toplantısında sonuç alınamamış ikinci bir toplantı yapılmasına karar verilmiştir. bu projeyle ilgili henüz dava açma süreci başlamamıştır.

Ancak bu ikinci proje kapsamında siyanür havuzları yapılması gerekli olduğundan, Artvin halkını bu şekilde kandıracağını düşünen maden şirketi bu siyanür havuzlarını Murgul Damar'da projelendirmiş olup bununla ilgili ayrı bir ÇED süreci de devam etmektedir. yıllardır bütün varlığını, yaşamını maden için feda etmiş olan Damar halkı ve Murgul'lu kardeşlerimiz ilk kez bu projeye karşı örgütlenmişler, özellikle gençlerin ve kadınların öncülüğünde mücadeleye başlamışlardır. onların mücadelesi bize güç verecek, Artvin halkının 20 yıllık mücadele deneyimi ile Murgul Damar halkının mücadelesi birleşecek bir kene gibi yaşamlarımızı bizden isteyen bu madenci talanı sona erene kadar devam edecektir. buradan Murgul ve Damar halkını kutluyor hiçbir zaman onları yalnız bırakmayacağımızı bildiriyoruz.

Yine bu proje kapsamında rezervin Murgul Damar'a Cerattepe-Mersivan-Oruçlu-Artvin-Borçka-Murgul güzergahından taşınması planlandığından Oruçlu köyü sınırlarında yol genişletme çalışmalarına başlanmış , Oruçlu Köyü halkı 15 m genişliğinde bit yol çalışması konusunda bir referandum yapmış ve gizli kullanılan oylar sonucu köy halkı oy birliği ile maden şirketinin yapacağı bir yolu istemediklerini oylarıyla bildirmişlerdir. Ancak maden şirketi bununla yetinmemiş, Orman Bölge Müdürlüğünden alınan izinlerle yol çalışmasına başlayabileceğini düşünmüştür. Bu kapsamda Eylül ayı içerisinde Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yol çalışması için orman kesimi damgalama çalışması yapılacağı duyulmuş, derneğimiz tarafından Bölge Müdürlüğüyle görüşülerek durumun hassasiyeti anlatılmış, ancak izinleri Orman Genel Müdürlüğünün verdiği söylenmiş ve damgalama işlemi Artvin ve Oruçlu halkının müdahalesiyle önlenmiştir. Birkaç gün sonra ikinci bir damgalama teşebbüsü olmuş, derneğimiz tarafından yapılan çağrı ve bütün kurumlar ile milletvekilleri ile yapılan görüşmelerden sonra gece yarısı bu damgalama da durdurulmuştur. Ne yazık ki çok değerli ormanlarımızı Orman Bölge Müdürlüğüne karşı koruma görevi de yine Artvin halkına düşmüştür. Bundan birkaç gün sonra maden şirketinin Oruçlu köyü yolundan ruhsat alanına iş makinası çıkarma girişimi de yine duyarlı Artvin halkı ve Oruçlu köylüleri tarafından engellenmiş ve iş makinası geldiği yere geri gönderilmiştir. Bütün bu mücadelede Oruçlu köyü halkı en önde ve en kararlı şekilde yer almış, gurur kaynağımız olmuştur

Şunu bir kez daha ilimizin bütün yöneticilerine ve özellikle Orman Bölge Müdürlüğüne bildiriyoruz: Maden şirketi tarafından açılan ÇED Olumlu kararının içerisinde yol genişletme çalışması bulunmamaktadır. maden şirketi tarafından Orman Bölge Müdürlüğünden damgalama ve kesim izni alınmış olsa bile yol yapım çalışması için ayrıca ÇED raporu alınmadan yol çalışması ve buna bağlı orman kesimi ve damgalama işlemi yapılması YASADIŞIDIR. göz yumanlar, izin verenler, kesenler ve kestirenler suç işlemiş olacaklardır. bu suçları işleyenlerin takipçisi olacağımızı buradan bir kez daha bildiriyoruz.

Rize İdare Mahkemesinde sürmekte olan davada bildiğiniz gibi 21 Temmuz'da Cerattepe'de keşif heyeti ile birlikte keşif yapılmış, Artvin halkı bu keşifte bizi yalnız bırakmamıştı. o gün yağmur altında keşfin sonuna kadar alandan ayrılmayan çok değerli dostlarımıza teşekkür ediyoruz. bildiğiniz üzere uzun zamandır bu keşfin bilirkişi raporlarını beklemekteydik. 7 ayrı bilim adamı tarafından düzenlenen 35 sayfalık Bilirkişi Raporu 22 Eylül'de tarafımıza tebliğ edilmiştir. bilirkişi heyeti raporlarında çok önemli değerlendirmeler yapmış olup özet itibariyle bu alanda madencilik yapılmasının sakıncalı ve telafisi imkansız zararları tek tek göstermişlerdir. yıllardır sürdürdüğümüz mücadelede Artvin halkına anlattıklarımızın doğru olduğunu gösteren bu raporu mahkeme de elbette değerlendirecek ve öncelikle yürütmenin durdurulması ve sonra da ÇED'in iptaline karar verecektir. hukuk ve adaletin bunu gerektirdiğini biliyoruz. raporun bu şekilde gelmiş olması mücadelemizde bize güç vermiş, inancımız ve kararlılığımız artmıştır. bu sevincimizi bütün Artvin halkıyla paylaşıyoruz.

Bu arada bir kaygımızı da sizlerle paylaşmak ve yetkilileri uyarmak istiyoruz. bazı duyumlara göre maden şirketi bazı emekli asker-polis devşirmelerinin sorumluluğunda güvenlik gücü oluşturmaya çalışmakta olup, özel güvenlik sertifikası olan gençlerimizle görüşmeler yapmaktaymış. gençlerimizi karşı karşıya getirip birbirine kırdırma projesi olan bu gözü dönmüş girişimi şiddetle kınıyoruz. bir ölüm ve yok etme projesinin paralı askerleri olmayı asla hiçbir genç insanımıza yakıştırmıyoruz.

Gün yaşamdan, insandan, doğa haklarından yana olanlar için, Artvin'liler için ve dostlarımız için sevinme günüdür. Yalancı ve talancı maden şirketi için ise istiyoruz ki bilirkişi raporu bir işaret olsun bir an önce Artvin'i terk etmeleri gerektiğini anlasınlar. Hukuka ve adalete olan inancımızı her zaman koruyarak mücadelemizi bundan sonra da daha büyük inançla sürdürmeye devam edeceğiz. Bizleri yalnız bırakmayan Artvin halkına ve tüm doğa severlere şükran duygularımızla saygılar sunuyoruz."


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome