Haziran Kültür Sanat Bilim Emekçileri Buluşması

4 Aralık 2014 Perşembe 03:02:26
Haziran Kültür Sanat Bilim Emekçileri Buluşması

Ankara’da Kültür, Sanat, Bilim Emekçileri Haziran buluşması akademisyenler, gazeteciler ve sanatçıların katılımı ile gerçekleştirildi.

Forum öncesi foruma katılanlar  neden burada olduklarına dair kısa görüşler verdiler:

Korkut Boratav:

İyi devam ettiğini düşünüyorum izleyebildiğim kadarıyla ve başarıya ulaşması çok önemli. Çünkü Türkiye benim görüşüme göre çok karanlık faşist dönüşüme sürüklenmekte bunu önleyecek direnç ögelerinden birini de Haziran Hareketi’nin oluşturacağını düşünüyorum.

Ahmet Say:

Birlik bütünlükten yana olduğum için buradayım.

Mustafa Demir:

Türkiye’nin ihtiyacı olan bir hareket, başlatılması gereken bir hareket. Katkıda bulunmak için buradayım.

Gül Atmaca:


Ben Alevi, sol görüşlü bir kadın olarak yaşam mücadelesi olarak görüyorum. Ülkemizin büyük bir yıkıma gittiğini düşünüyorum ve kurtuluşun sadece ve sadece mücadeleden geçtiğine inanıyorum. Başka kurtuluş yolu göremiyorum, mücadelemden de vazgeçmeyeceğim. Öncelikle aslında kendim için buradayım ama bu bireysel bir mücadele değil örgütlü bir mücadele ile kurtuluşun mümkün olduğunu düşünüyorum.

Galip Yalman:

Birleşik Haziran Hareketi’nin ilk defa bir toplantısına katılıyorum Daha önce Birleşik Muhalefet toplantılarına katılmıştım, dolayısı ile neyin gereksinmesi sonucu böyle bir hareketin oluştuğu hakkında bir fikrim var. Bugün somut olarak Birleşik Haziran Hareketi’nin yapmak istediklerini öğreneceğim diye geldim. Neler konuşulacak, neler konuşuldu, bekletiler var bunları hep beraber tartışacağız bugün burada.

Tunç Tayanç:


Ben de gazetede okudum ve ne oluyor ne bitiyor birinci ağızdan öğrenmek için geldim. Sonra o çerçevede neler yapabilirim diye düşüneceğim. Umutluyum,

Forumun açılış konuşmasını Serpil Güvenç yaparken foruma katılamayan ama mesaj gönderen Erendiz Atasü ve Ahmet Haşim Köse’nin mesajlarını okudu. Forumda sunuşu Gamze Yücesan Özdemir yaptı. Özdemir Birleşik Haziran Hareketi’nin Öznesi-muhatabı kim, Siyasal formu nedir ve Dili-söylemi nedir sorularını cevapladığı konuşmasında burjuva sosyal bilimlerin insanları kimliklerine göre ayırdığını, farklılıklara vurgu yaptığını söyleken Haziran Hareketi’nin neden ortaklaştığımız noktaya bakmıyoruz diye sorduğunu, bunun da emekçiler olduğunu, bu hareketin öznesinin-muhatabının onlar olduğunu belirtti. Haziran Hareketi’nin forumlar ve meclislerle örgütleneceğini söyleyen Yücesan, Hareketin dilinin ise her şeye hayır diyen, itiraz eden mutsuz bir dil yerine yarınları birlikte kuran, coşkulu ve umutlu bir dil olacağını belirtti.

Forumdan bazı notlar:

Elif Şeker Saka

Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusuyum. Haziran Hareketi bir heyecan üretti çok heyecanlıyım. TÜSAK yasasına karşı oyuncular mücadele ediyor ama daha güçlü bir şekilde mücadele etmeliyiz. Akün ve Şinasi Sahnelerinin kapatılmasına karşı hukuk savaşı devam ediyor ama sokakta da mücadele devam etmeli, Haziran Hareketi’nin 7 Aralık Pazar günü yapılacak eylem ve etkinliklerin parçası olmasını diliyorum.

Şevkat Bahar Özvarış

Hareketi umutla izliyorum. Çok sıkıntılı günler yaşıyoruz hem genelde hem akademide, artık bir silkinmenin vakti geldi. NO! diye bir film izlemiştim Haziran Hareketi’nin biçimini, dilini, söylemini oradaki kurguya benzetiyorum, umut aşılamalı ve somut hedefler koymalıyız.

Nergis Mütevellioğlu:

15 gün evvel bir çocuk 8. kattan düştü ve bir belediye işçisi tarafından kurtarıldı. Basında bu haberin hemen magazinsel kısmı ortaya döküldü ama o haberdeki çocuğun anne-babası işçi olarak çalışıyor ve çocuğa gözü görmeyen bir teyze bakıyor. Bu haberin derinine bakarsak bu haberde çalşan kadının kreş talebi var, sosyal hakların yok edilmesi var. Hareketin kampanya ve çalışmaları sosyal haklar ve ihlallerini kapsamalı.

Forum konuşmalar ve tartışmalarla devam etti. Forum daha sonra Bilim-Sanat-Kültür Meclisi oluşturmak üzere karar aldı.

 


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome