Karadeniz’den direniş günlüğü

20 Eylül 2014 Cumartesi 10:31:32

Hazırlayan
Tolga Kalaycı


Karadeniz’den direniş günlüğü

"Yaşam yolculuğu" adıyla çıktığımız yolculukta farklı yerlerden gelen arkadaşlarla omuzlarda sırt çantalarımız, çadırlarımızı kurup konaklayarak Karadeniz bölgesindeki belli başlı yerlerde direnişte olan yaşam savunucularının mücadelesini ve aktarımlarını yerinde dinleyip, izlenim edinmek için düştük yollara…

İlk Durağımız Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Termik Santrale Direniyor!
Farklı yerlerden gelen yaşam yolcuları yol boyunca birbirleriyle kaynaşmıştı bile. Havasını içimize çekerek soluklandıktan sonra bir yandan akşam ateşi için odunlar toplanırken bir yandan da çadırları kurmaya başladık. Yaşam yolculuğuna dair bir bilgilendirme konuşması yapıldıktan sonra ateşin etrafında mini bir forum yapıldı. Her davada yanımızda olan Av. Yakup Okumuşoğlu, içinde bulunduğu Ereğli Çevre Platformu adına bir konuşma yaparak bizi süreç hakkında bilgilendirdi. Bayat ve Ballıca köyleri arasındaki Kireçlik koyuna 2 adet termik santral projesi planlanmakta olduğunu gördük.

Köyün kahvesine uğradığımızda 20 yıldır madende çalışmış ve emekli olan İrfan Dayı ile tanıştık. Zaten köy sakinlerinin çoğunluğu madende çalışmış. İrfan Dayı, Soma’dan bahsetmeden edemedi. Çalıştığı dönemi anlatarak “İşçi güvenliği yok, para da az alıyorduk ve bize yetmiyor. Tutturmuşlar kader diye, Soma’da yaşanan cinayettir cinayet.” diyerek sinirlendi, nasıl sinirlenmesin. Devam etti. İrfan Dayının sözleri şimdi doğa katliamcılarına: “Yollarını istemiyoruz biz yaşamak istiyoruz. Çayımızı içmeye misafir olarak gelebilirler ha… Doğamızı katletmeye geleceklerse onlara izin vermeyiz. Halk birlik olduğu sürece zaten giremezler, direnmek hakkımız.” İrfan Dayıyı dinleyip çayımızı yudumladıktan sonra yolculuğa devam ettik.

İkinci Durağımız Bartın’ın Amasra İlçesi Termik Santrale Direniyor!
Odun bulmakta ve çadır kurmakta bu sefer daha iyiydik. Barış Akarsu’nun mezarını ziyaret ettik, babası da bizi hiç yalnız bırakmadı ve anlattı: “Barış da doğasını çok severdi, ÖDP gençliğindeydi ve beraber eylemlere giderdik. Şimdi yaşasaydı yanımızda mücadele ederdi.” dedi ve gözleri dolarak sözlerini bitirdi. Akşam Tarlaağzı ve Gömü köylerinde toplantılar düzenlendi, oraya katıldık. Köy halkı yoğun katılım göstermişti. Elbette kadınlar en öndeydi.  Teyzemiz başladı konuşmaya:
“Termik santrale hayır, biz köyümüzde özgürce yaşamak istiyoruz, kömür solumak istemiyoruz. Çocuklarımızın geleceği ne olacak? Gerekirse nöbette tutarız, kazma kürekle direniriz.”şeklinde konuşmalar sırasıyla sürdü. Bizler biliyorduk, lakin köy halkı anlattıkça ve durumun ne kadar vahim olduğunu birebir dinleyince daha iyi anlıyorduk. Ayrıca Amasra'da Hema'ya bağlı madende üretim başlamadan 9 işçi yaşamını kaybetti.

Üçüncü Durağımız Sinop Nükleer Santrale Direniyor!
Sinop denince Gerze’nin Yaykıl köyünde termik santrale karşı direnen köylü gelir aklıma. Doğasına ve yaşam alanlarına sahip çıkan köylü yaptırmamıştı termik santrali. Nükleer denince de aklımıza Çernobil geliyor. Karadeniz’de çoğu kişinin bu illet yüzünden kanser olduğu aşikâr. Sinop’ta nükleer santral için sadece bu yıl kesilen ağaç sayısı 225 bin! Yobazlar tarafından alevilerin kapılarına atılan çarpı işareti şimdi ağaçların üzerine atılıyor. Çarpı atılan ağaçlar sırasını bekliyor. 

Dördüncü Durağımız Ordu’nun Fatsa İlçesi Siyanürlü Altın Madenine ve HES’lere Direniyor!
Fatsa, gökyüzünde yıldızların çok olduğu memleket. Sokaklarında yürüdüğümde işte Fatsa’dayız deyip yüzümün gülümsediği yer. “Çorumu bırakın, Fatsa’ya bakın” dedikleri gibi günümüzde de Fatsa es geçilmeksizin doğa talancıları tarafından işaretlenen bir yer haline geldi. Bir yandan HES belası diğer yandan siyanürlü altın maden illeti. Madenin yapılacağı yeri gördüğümüzde talana başlamışlar ve hiç alışmadığımız bir görüntüyle karşı karşıya gelmiştik, sanki burası Karadeniz değildi. Bilgilendirme toplantısına katıldık. Burada da köy halkının yoğun katılımı vardı ve de kadınlar yine en öndeydi her yerde olduğu gibi. Köylüler kararlı mücadele bitmeyecek diyorlar. “Ölüler altın takmaz” diyerek imza kampanyası başlatıldı. Ordu’da yaklaşık 80 adet HES projesi var.

Beşinci Durağımız Rize’nin Andon Vadisi, Şimdi HES’çiler Düşünsün.
Yurttaş Kazım ve Yusuf Dayının yanındayız. Rize Andon’da 300 bin kişinin içme suyuna HES yapmak isteyen doğa talancılarının karşısında, söz konusu davayı açabilmek ve bilirkişi ücretini yatırabilmek için ahırında sütü için beslediği tek ineğini satan eski bir imam olan Kazım Delal ve 12 yıllık belediye işçisi olan (HES’lere karşı çıktığı için işinden atıldı.) Yusuf Esir’e konuk olduk. Evinin hemen yamacına çadırlarımızı kurup başladık Yusuf Dayıyı dinlemeye. Odası adeta arşivlikti mücadelenin başından sonuna kadar basında çıkan haberler, mahkemedeki evraklar… İçten ve samimi olan Yusuf Dayı aynı zamanda da çok misafirperverdi. Andon’da içme suyuna yapılması planlanan HES durduruldu şimdilik… Onlar saldırdıkça Kazım Delal ve Yusuf Esir mücadeleye devam edecek…

Her Yerde Bir Mücadele, Her Yerde Bir Direniş… Diren Karadeniz! Direniyor…
Sermayenin saldırı dili her yerde aynı; Andon’da Yusuf Esir’i, Arhavi Ciğani’de Osman Duman’ı işten çıkardılar, jandarmalarla coplarla saldırdılar. Taşeron firmalara saldırttılar, muhtarları ve köylülerin içlerinden çantacılıkla kişileri satın almaya çalıştılar, iş istihdamı yaratıyoruz diyerek geçici işçi güvenliği olmayan ucuz iş gücüne çalıştıracaklar, arsaları parayla satın almaya çalışıyorlar, halkı bir birine kırdırmanın peşindeler…  Ancak gördük ki; bizler etnik ve kültürel farklılıklarımız olsa da en temel ve meşru hakkımız olan yaşam alanlarımıza sahip çıkarak saldırılara karşı direnme, mücadele eğilimini gösteriyoruz… Gözleri para hırsıyla bürümüş her yeri sarmalayan doğa katliamcılarına karşı Karadeniz bölgesinde direniş hareketleri yükseliyor.
 


Diğer Haberler

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome