Akçakale'nin Ardından

4 Ekim 2012 Perşembe

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine Suriye tarafından düşen top mermisi ile 5 kişi hayatını kaybetti. Akçakele halkının ölümleri protesto etmek için Hükümet Konağı’na yaptığı yürüyüşe polis biber gazı ile müdahale etti.


Top mermisinin düşmesinin ardından Ankara’da ‘teyakkuz ilan edilirken’ AKP tez elden savaş mesajları verdi. İlk kez Zaman’ın internet sitesi tarafından duyurulan ‘Suriye vuruldu’ haberi ardından Başbakanlık tarafından yayınlanan bilgilendirme ile doğrulandı.

Gece boyunca hem Ankara’da hem de NATO bünyesinde yapılan toplantılarla Suriye’ye yönelik tehditlerle savaşa bir adım daha atıldı. AKP, Suriye’ye ‘gerektiğinde’ müdahale için bir tezkereyi Meclis gündemine taşıyor.

Ankara’da saatlerce süren bu operasyonel geceyi anlamak ise yalnızca AKP’nin söyledikleriyle değil ABD ve NATO’nun açıklamaları ile birlikte anlaşılabilir.

Suriye Tezkeresi Meclis’te
Geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye ait savaş uçağının Suriye hava sahasında düşürülmesinin hemen ardından da AKP benzer şekilde bir reaksiyon vermiş, yine NATO ve BM toplantıları ile savaş uçağının düşürülmesi kınanmıştı.

AKP sıcağı sıcağına Suriye’ye yönelik savaşçı reaksiyonun arkasından ise uçağın nasıl düştüğünün dahi halen muğlak kaldığı bir durumla yüz yüze kalmıştır. Bu kez ise AKP, Suriye vuruldu açıklaması ile ilk elden ‘yanıt verdiğini’ ilan etti. 

Bakanların açıklamaları, toplantı trafikleri, tehditler ve yapılan toplantının ardından ise Meclis’e Suriye tezkeresinin getirilmesine karar verildi. Tezkerenin ‘gerektiğinde kullanılmak üzere’ ibaresi ile sunulacağı da gelen haberler içerisinde yer aldı.

NATO: 5.Maddenin Uygulanması için Erken
Olaya ilişkin NATO Konseyi toplantısı öncesinde NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Türkiye’nin arkasında olduklarını ifade ettikten sonra 5. Maddenin uygulanması için henüz erken olduğunu dile getirdi.
NATO Konseyi toplantısının ardından yapılan açıklamada ise, ‘NATO’nun güneydoğu sınırına yönelik saldırgan hareketler’ ifadesi ile birlikte NATO’nun Türkiye’nin yanında olacağı açıklandı.

ABD’den İran ve Rusya’ya Mesaj
ABD Dış İşleri Bakanı Hillary Clinton’da, “Bütün sorumlu ülkeler, Esad Rejimi'ni ateşkes yapmak, kendi halkına saldırmayı bırakmak ve ülkedeki siyasal geçişi başlatmak konusunda ikna etmek için bir araya gelmek zorunda" sözleriyle Suriye’den çok İran ve Rusya’ya mesaj verdi.

Bir Pentagon yetkilisi ise ‘çatışmanın büyüyeceğine ilişkin bir sinyalin olmadığını’ belirterek şöyle konuştu, “Bize göre Türkiye temel olarak Suriye'ye benle uğraşma. Suriye'de, içeride her ne oluyorsa bize bulaşma' mesajı veriyor. Bazı yönlerden Türkiye'nin kaybedeceği daha çok şey olur böyle bir çatışmada. Halihazırda Suriye'den gelen mülteci sorunları var ve çatışma bunu daha da kötüleştirir. Zaten Suriye'nin o kadar çok problemleri var ki, hükümetin bunların üstüne yeni bir sorun eklemek isteyeceği en son şey olur"

Suriye, Komşularımızın Egemenliğine Saygılıyız
Suriye Enformasyon Bakanı Umran Zubi ise ‘komşularımızın egemenliğine saygılıyız’ sözleri ile Türkiye’nin Suriye’yi vurduk açıklamasına aynı tonda yanıt vermeyip AKP’yı özellikle silah geçişleri konusunda sınır kontrolünün sağlanmamasının oluşturduğu riskler konusunda uyarmakla yetindi.

Müdahalenin En Güçlü Seçeneği Türkiye
Suriye ile açık bir savaşın eşiğine gelindiği aşikar ancak emperyalist güçler ‘bugün erken yarın geç’ kıvamında sürece ayar vermeye çalışıyor. AKP ise içine girdiği bu bataklık içinde her çırpınışında biraz daha battığının bilincinde olarak savaşçı politikalarda ısrarcı bir tutum içerisinde.

Ancak her şeye rağmen emperyalistlerin açık müdahalesinin önündeki engeller halen güçlü biçimde ortada durmaya devam ederken, BM Güvenlik Konseyi kararı alınması yada NATO’nun 5. Maddesi gereğince harekete geçilmesi halen mümkün olmuyor.

Öte yandan, Suriye’de iç savaşla birlikte artık aynı zamanda Suriye’deki cihatçıların da kendi aralarında bir iç savaş da başlamış durumda. Esat sonrası Suriye’nin geçiş dönemine ilişkin birlik sağlanabilmiş değilken ÖSO içinde ve Selefi gurupların kendi arasındaki çatışmalar emperyalistlerin arzu ettikleri yöndeki ilerlemeyi engelliyor.

Türkiye ise artık her anlamda Suriye’deki iç savaşın bir parçasıdır. Yani bugün ilan edilmemiş gizli bir savaş Suriye ile sürdürülmekte hatta ötesinde AKP giderek cihatçı grupların kendi iç savaşının da parçası haline gelmektedir. Son günlerde özellikle sınırda Türkiye’den gelen silahların paylaşımı konusunda cihatçı grupların arasında çatışma yaşandığına ilişkin pek çok haber de yer alıyor.

Bu sıkışmışlık içerisinde Suriye’de askeri bir müdahale için en güçlü seçenek ise Türkiye'nin savaşa köprü olması seçeneği görülüyor. Türkiye bu yolda adım adım Suriye ile açık bir savaşa doğru sürükleniyor. AKP, tezkere yetkisi ile birlikte böyle bir savaşı başlatma yetkisini eline almış olarak bu yolda ilerlemeye devam edecek. Seçeneklerden birisi de daha önce de defalarca gündeme getirilen ‘tampon bölge’ ve ‘uçuşa yasak alan’ önerilerinin hayata geçirilmesi ile Suriye’nin Bingazisi oluşturularak fiilen savaşın başlatılmasıdır. NATO'nun bu akşam yinelediği 'Türkiye'ye her tür desteği hazırız' sözleri bu çerçevede anlaşılabilir.

Şimdi yapılmaya çalışılan Suriye’ye yönelik gizli savaştan açık savaşa geçişin zeminlerinin oluşturulması, taşlarının döşenmesi olarak görülebilir. Ancak bugünkü savaşçı provokasyonun asıl anlamı ise Esat'sız bir -yumuşak- geçişin önündeki engel olarak görülen Rusya ve İran'ı sıkıştırmaya yöneliktir. Meclis'e sunulan tezkeredeki 'gerektiğinde' şifresi bu anlamda, Esat'sız bir geçiş dönemi ile iç savaş güçleri arasındaki çatışmaları dengelemek için geçişi bizzat yönetmek üzere Suriye'ye yerleşme tercihine ilişkindir.


Diğer Yazılar

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome