Nasıl Yapacaksak Öyle Olacak- Osman Çağrı Şahin

2 Ocak 2015 Cuma

Uzun Adamın bize nefes alma fırsatı dahi vermemek için her alanda “gaz”a basan yeni Türkiye’sine karşı sokağa çıkıyoruz. Uzun Adamın gazını almak için sokağa çıkıyoruz.


Birleşik Haziran Hareketi  1. Türkiye Meclisi (TM), 27-28 Aralıkta Ankara’da toplanarak, hareketin geleceği açısından önemli bir aşamayı tamamlamış oldu. İki gün boyunca Türkiye’nin dört bir tarafından gelen katılımcılar, Hareket’in bundan sonra izleyeceği yol hakkında bir dizi tartışma yürüttü. Geçici yürütmenin TM’ye önerdiği karar tasarıları ve Haziran Meclislerinden gelen karar önerileri tartışıldı .Yürütülen tartışmalar Haziran Hareketine dair bazı soru işaretlerinin ortadan kalkmasına vesile oldu. 

Bu soru işaretlerinden birisi de yaklaşan seçimlerle ilgiliydi. Yakın zamanda Türkiye’deki siyasal gündemi çok meşgul edecek olan genel seçimlere dönük, kendisini Haziran Hareketi’nin dışında tanımlayan kesimlerin,Haziran bileşenlerini muhatap alarak,yürüttüğü tartışma doğal olarak hareket içerisinde de gündeme geldi. Kabul etmek gerekir ki seçim zamanlarında,Türkiye’de siyaset daha çok ve hararetli tartışılıyor. Türkiye siyasetine dair iddiaları olan Haziran Hareketi’nin adının bu tartışmalarda geçmemesi mümkün değil.  Seçimler ve Haziran Hareketi başlıklı bir tartışma hakkında öncelikle şunu belirtmek isterim ki; Haziran  Hareketi’nin içerisinde yer alanlar siyasete yeni başlamıyor. Tüm dinamiklerin dayandığı büyük bir müktesebat var.  Haziran Hareketi içerisinde olan yapılar geçmişte defalarca seçimlerle karşılaştı ve seçimlere dair bir yaklaşım belirledi. Haziran bileşenlerin geçmiş seçimlerle ilgili aldığı tutumlar üzerinden bir değerlendirme yaparak yaklaşım çıkarmak isteyenler yanılırlar baştan söyleyeyim.  Bu konuda Haziran’ın adresi meclisleridir.Haziran meclisleri seçim konusunu gündemlerine almak isterse alır. Meclislerde konu tartışmaya açılabilir. Baştan beri dediğimiz gibi memleket meselelerine çözümüne dair hiçbirimizin elinde hazır yapım bir model söz konusu değil; zaten ”Her şeyi biz hazırladık, siz de gelin yapalım” demek Hareketin düsturunda olmadığından bu tartışmalar zaman geçtikçe nihayete erecek.Lakin bu tartışmaları yaparken meseleyi salt önümüzdeki seçimlere indirgemenin ve Haziran Hareketi’nin ortaya koyacağı yaklaşıma göre, karşı bir tutum almanın doğru olmayacağı kanaatindeyim. Çünkü Haziran Hareketi’nin alametifarikası ortadadır. Yürütülen faaliyetin esası asla seçimler olmayacaktır. Eşitlikçi, özgürlükçü,demokratik,kamucu, dayanışmacı,laik, bağımsız ve toplumcu bir ülke hayaliyle mücadele eden Hazirancılar için mesele bu kadar sadedir. Haziran Hareketi bileşenlerinin hepsinin üzerinde mutabık olduğu konu Hareket’in aslının eylemden ve sokaktan besleneceğidir. Şu ana kadar  seçimler ya da başka başlıklarla yürütülen tartışmalar Hareket’in fikri düzlemde daha iyi anlaşılmasına hizmet etmiştir.

Haziran Hareketi’nin  en başından beri yürüttüğü fikri olgunlaşma tartışmalarında, forumlarda ve son olarak gerçekleştirilen TM toplantısı göstermiştir ki bugün yapılması gereken Hareket’in “eylem hareketi” olma özelliğinin öne çıkmasının sağlanmasıdır. Şimdi Haziran’ın sokağa, sokağında Haziran’a ihtiyaç duyduğuna  dair emareler daha güçlüdür. Tam da bu tespitlerden hareketle Haziran Hareketi, TM toplantısında aldığı karar gereği AKP’nin eğitim alanında 2002 yılından  beri uyguladığı son dönemlerde alınmaya çalışılan kararlarla (4+4+4,anasınıfı müfredatına giren din dersleri ,karma eğitim kaldırılması…) şirazeden çıkan, piyasacı ve gerici politikalara karşı 11 ocak ve 9 şubatta “bilimsel ve laik eğitim için ayaktayız” sloganıyla tüm illerde alanlarda olacak.
 
Bizler için 2014 o meşhur sosyal medya uygulamasındaki gibi harika olmadı. Soma’yı, Ermenek’i Berkin’i ve daha nicelerini, hırsızlığınızı, aymazlığınızı uzun süre unutmamız mümkün gözükmüyor.
 
Evet Haziran yeni yılda sokağa çıkıyor. Uzun Adamın bize nefes alma fırsatı dahi vermemek için her alanda “gaz”a basan yeni Türkiye’sine karşı sokağa çıkıyoruz. Uzun Adamın gazını almak için sokağa çıkıyoruz. Haziran Hareket’inin rotasını, eylemliliği belirleyecek. Çocuklarımızın geleceğine bizim okullarımız aracılığıyla, sözde müfredatlarıyla ipotek koymaya çalışırlarken, biz de önlerine barikatı kuracağız. Bu ülkenin geleceğine sahip çıkacağız!

Özcesi  Haziran Hareketi, Haziran direnişinden beri biriktirdikleriyle  birlikte yolculuğuna esas şimdi  başlıyor.

Ünlü yazar  Umberto Eco’nun dediği gibi “Neysek oyuz, nasıl yapacaksak öyle olacak!”

Laik ve Bilimsel Eğitim İçin Ayaktayız!
 
 


Diğer Yazılar

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome