Seçime doğru sokak…L. DOĞAN TILIÇ

4 Temmuz 2015 Cumartesi


Seçimden yeni çıkılmış ve daha koalisyon turları başlamamışken “seçime doğru…” başlığı tuhaf görünebilir. Ancak, henüz 7 Haziran sandıkları ortaya konmadan da, seçimin sonucunun bir yeni seçim olacağını yazageldim. Meclis Başkanlığı seçimi bu düşüncemi daha da pekiştirdi.

Anayasal süre içerisinde bir hükümet kurulabilse bile, daha büyük olasılıkla AKP ve MHP tarafından, uzun ömürlü olmayacak.

Saray’ın, “koalisyonu denedik olmadı” algısını oluşturduktan sonra, bir erken seçime gitmekten yana olduğu, Suriye’de savaşa girmenin bile bu yolda atılacak adımlardan biri olduğu Ankara’da epey itibar edilen söylentilerden.

7 Haziran seçiminin Saray’ın başkanlık umudunun sonu ve kesin yenilgisiyle noktalandığı, halkın 13 yıldır yaratılan yıkımların onarımı için muhalefete bir olanak sağladığı, Meclis’e giren üç muhalefet partisinin de ortak değerlendirmesiydi. Meclis Başkanlığı seçimi, bu mesajın gereğinin yerine getirilemediğini ortaya koyarken, Saray’a da keyif verdi.

O seçimde kazanan Saray, kaybeden de öncelikle Bahçeli ve Baykal oldu.
Bahçeli kendi tabanından yükselen tepkilerle uğraşadursun, biz BirGün’ün ona uygun gördüğü haber başlığı “Başın düşerse dara, Devlet Bahçeli’yi ara”yı CHP’nin “kurt siyasetçi”sine uyarlayalım.

Başı dara düşen Erdoğan önce Baykal’ı aradı. Eğer Baykal,Erdoğan’ın seçim sonrası yalnızlığına ve meşruiyetine atılan bir can simidi olan o görüşmeyi, zaten yaşı gereği alacağı “Geçici Meclis Başkanlığı” için kabul etmediyse, şimdi elinde attığı can simidinin ipiyle kalakaldı.

CHP, bu yaşananlardan sonra, AKP ile koalisyon gibi bir siyasi intihara imza atmazsa, Meclis Başkanlığı seçimi ve Madımak anması gibi sokak pratikleri CHP ile HDP arasında yararlı bir muhalefet yakınlaşması ve işbirliğinin kapısını aralayabilir. Bu türden bir yakınlaşma, başta Kürt meselesinin çözümü olmak üzere, memleketin pek çok sorununa daha sol ve barışçıl bir çözüm bulunmasına katkı sunar.

Siyasi mücadelenin merkezine sandığı koymayan, ancak sandığa da boşvermeyen Birleşik Haziran Hareketi, 7 Haziran sonrası, ortaya çıkan tabloya karşı sokaklara çıkarak bir dizi talep sıralamıştı.

Gezi’de milyonların Erdoğan’a ve AKP zihniyetine “Artık Yeter!” dediğini hatırlatarak; “Halkın iktidardan düşürdüğü AKP, hiçbir koşulda koalisyon ortağı yapılmamalı”, “KaçAk Saray boşaltılmalı”, “Yolsuzluk dosyaları açılmalı”, “Savaş suçları araştırılmalı”, “Başta İç Güvenlik Yasası, tüm baskı yasaları iptal edilmeli”, “Gezi’deki cinayetlerin ve iş cinayetlerinin sorumluları yargılanmalı”, “Baraj ve seçim sistemindeki anti-demokratik düzenlemeler kaldırılmalı” şeklinde özetlenebilecek bir dizi hedef koymuştu.

CHP de, koalisyona kendileri açısından temel olacak 14 maddelik bir ilkeler dizisi ileri sürdü. Koalisyon ortağı olmadığı durumda bu ilkeler için mücadeleden vazgeçecek değil herhalde.
Şimdi, oluşabilecek hükümete ve büyük olasılıkla fazla uzak olmayan bir gelecekte karşılaşılacak seçime yönelik olarak, somut ilkeler ve net bir program çerçevesinde geniş bir muhalefet hattını örme zamanıdır.

Sokaktan Meclis’e kadar uzanacak hatta oluşturulacak ve Türkiye’yi daha yaşanabilir bir ülke yapmayı hedefleyen geniş “muhalefet koalisyonu”, öncelikle Suriye’de savaşa girme çılgınlığına karşı çıkarken, gelecek seçimde 7 Haziran’dan çok daha büyük bir başarı çıkarmayı da önüne koymalıdır.

Bir yandan mahalle meclislerinde, sokakta ve hayatın her alanında örgütlenen muhalefetin, olası bir seçime sokağın sesini sandıktan da çıkarma sorumluluğuyla da hazırlanması gerekir.
Meclis’teki muhalefetin 7 Haziran’da halkın kündeye getirdiği Saray’ın sırtını tam olarak yere yapıştıracak adımları atmayı beceremediği noktada, onları daha etkin kılmaya dönük çabalar da sokağın sorumluluğu.

Bir seçimden çıkıp bir başka seçime doğru giderken, en geniş muhalefet hattını örmek hâlâ sokağa düşen bir görev olarak duruyor.


Diğer Yazılar

Gündem | RedHaber E-Dergi | Emek | Ekonomi | Dünya | Ekoloji | Gençlik | Kadın | Söyleşiler | Kültür-Sanat | MuhalifSpor | Haziran Haberleri | Yerel Seçim 2014 | Direniş Haberleri
anasayfa | künye | muhalefet | yazarlar | arşiv
muhalefet.org bir Birgün Kitap yayınıdır.
İletişim için [email protected]

Sitemizi sorunsuz görebilmek için taryıcınızı güncellemenizi öneririz.
Mozilla Firefox - Internet Explorer - Google Chrome